شما اینجا هستید   |

ایران و روسیه پس از دیدار جواد اوجی،‌ وزیر نفت و الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه سه سند همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، روز چهارشنبه (چهارم خردادماه) پس از دیدار جواد اوجی، وزیر نفت و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه و هیئت عالی‌رتبه همراه سه سند همکاری امضا شد.

 

براساس این گزارش، بیانیه مشترک در نتیجه ملاقات روسای کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری- اقتصادی ایران و روسیه (۲۵ مه ۲۰۲۲ تهران) میان جواد اوجی، وزیر نفت و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه امضا شد.

 

افزون ‌بر این، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و اتحادیه صنایع شیمیایی روسیه در خصوص تبادل دانش فنی و همکاری‌های دانش بنیان در حوزه تجهیزات صنایع پتروشیمی به امضای مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و رودکوویچ به نمایندگی از طرف ایوانف، رئیس اتحادیه صنایع شیمیایی روسیه رسید.

 

همچنین دوازدهمین پروتکل اجلاس گروه کاری همکاری‌های حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه میان شهریار افندی‌زاده، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و دیمتری زوریوف، معاون وزیر حمل و نقل فدراسیون روسیه امضا شد.

 

بر اساس این گزارش، جواد اوجی، وزیر نفت با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه دیدار و بر تلاش جمهوری اسلامی و دولت مردمی سیزدهم برای توسعه روابط تجاری با کشور روسیه با همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور تأکید کرد.

 

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز در این دیدار با اشاره به اینکه همکاری‌های ایران و روسیه همه‌جانبه است، گفت: این همکاری‌ها اخیرا از پویایی خاصی برخوردار شده است و ما باید توافق‌های مهمی را که در سطح رؤسای جمهوری ایران و روسیه حاصل شده است، اجرایی کنیم.

 

اوجی: افزایش سقف تجارت ایران و روسیه به ۴۰ میلیارد دلار

 

جواد اوجی پس از دیدار با الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه با قدردانی از حضور ایشان و هیئت عالی‌رتبه این کشور در تهران اظهار کرد: مذاکرات اولیه میان دو کشور در روسیه انجام شده بود و خوشبختانه امروز تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های خوبی در این زمینه صورت گرفت.

 

وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های مطلوبی برای همکاری دو کشور ایران و روسیه در حوزه‌های انرژی، بانکی، حمل و نقل، کشاورزی، انرژی هسته‌ای و حوزه صنعت و تجارت آزاد مهیاست، افزود: بنا داریم در دولت سیزدهم سطح روابط تجاری با روسیه را در تمام این حوزه‌ها به سقف ۴۰ میلیارد دلار در سال برسانیم.

 

وزیر نفت حوزه بانکی را از مهمترین محورهای مذاکره هم در مسکو و هم در تهران عنوان کرد و گفت: امروز تصمیم‌های خوبی برای استفاده از ارزهای ملی در روابط دوجانبه و تعاملات مالی اتخاذ شد.

 

اوجی به تخصیص بخشی از اعتبار ۵ میلیارد دلار روسیه برای پروژه‌های حوزه انرژی، کشاورزی، حمل و نقل اشاره و تصریح کرد: بخشی از این اعتبارات عملیاتی شده و برای بخشی دیگر نیز امروز با حضور معاون نخست‌وزیر روسیه تصمیم‌گیری شد.

 

وی ادامه داد: مذاکرات خوبی نیز در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در مسکو داشتیم که خوشبختانه قراردادها و توافق‌های خوبی هم در بخش بالادستی صنعت نفت و هم در بخش پتروشیمی و صدور خدمات فنی و مهندسی امضا شد. امروز نیز تفاهم‌نامه‌ای در زمینه صدور محصولات پتروشیمی و دانش فنی کاتالیست به روسیه امضا می‌شود.

 

با همکاری یکدیگر تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کنیم

 

وزیر نفت در زمینه موضوع کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال و جنوب که یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در مسکو و امروز در تهران بود، افزود: خوشبختانه توافق‌های خوبی در حوزه ریلی، حمل و نقل جاده‌ای، کشتیرانی و هوایی انجام شد.

 

اوجی اظهار کرد: هر دو کشور ایران و روسیه در تحریم‌های ظالمانه هستیم که انشاءالله با همکاری یکدیگر و توسعه روابط در تمام بخش‌های عنوان شده تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کنیم.

 

وی به انجام مذاکرات دو جانبه ایران و روسیه در تهران و مسکو بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف اشاره و تصریح کرد: امروز دو کشور تحت قالب کمیته‌های مشترک در تمام حوزه‌ها به توافق‌های خوبی رسیدیم.

 

وزیر نفت در پایان با قدردانی از حضور معاون نخست‌وزیر روسیه و هیئت عالی‌رتبه این کشور، سفراین دو کشور، نمایندگان و معاونان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها گفت: ان‌شاالله هرچه زودتر توافق‌های نشست امروز که پیش‌زمینه‌ای برای نشست کمیسیون مشترک ایران و روسیه است، عملیاتی شوند تا مردم هر دو کشور ایران و روسیه از این نعمت بهره‌مند شوند.

 

تلاش دولت سیزدهم برای افزایش روابط تجاری با روسیه

 

اوجی تصریح کرد: ایران و روسیه تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌های خوبی در بخش‌های انرژی، کشاورزی، حمل‌ونقل و سایر حوزه‌ها در سفر سال گذشته (۱۴۰۰) داشتند که امروز آن توافق‌ها را پیگیری خواهیم کرد تا آمادگی کامل  برای نشست اصلی کمیسیون مشترک دو کشور داشته باشیم.

 

وزیر نفت با بیان اینکه نشست‌های متعددی پس از مذاکرات صورت گرفته با روسیه در ایران در تمامی حوزه‌ها، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها برگزار و پیشنهادها و مطالب عنوان شده، بررسی شد، تصریح کرد: امیدواریم امروز تصمیم‌های مطلوبی پیرو نشست‌های قبلی اتخاذ شود.

 

اوجی تأکید کرد: تلاش جمهوری اسلامی و دولت مردمی سیزدهم، توسعه روابط تجاری با کشور روسیه با همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور است.

 

نواک: ایران شریک تجاری مطمئن روسیه است

 

الکساندر نواک، پس از دیدار با جواد اوجی، وزیر نفت با قدردانی از وی به‌عنوان رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری – اقتصادی ایران و روسیه اظهار کرد: روسیه اوایل سال جاری میلادی (۲۰۲۲) تماس‌های بسیار نزدیک و تنگاتنگی با همکارهای ایرانی داشت.

 

وی با اشاره به اینکه هیئت‌های مختلفی از جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف اقتصادی و تجاری به مسکو سفر کردند و توافق شد که برای ادامه مذاکرات ما هم به همراه هیئتی به تهران بیاییم، یادآور شد: ایران شریک دیرینه و مطمئن تجاری و اقتصادی روسیه است و روابط دو کشور در بالاترین سطح سیاسی است؛ دیدارها و گفت‌وگوهای تلفنی که انجام می‌شود به ویژه سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه حاکی از این امر است.

 

معاون نخست وزیر روسیه با تأکید بر اینکه تلاش ما این است در چارچوب وظایف به اهدافی که رهبران دو کشور برای توسعه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و سیاسی پیش‌ روی ما می‌گذراند، جامه عمل بپوشانیم، اظهار کرد: حجم تجارت خارجی بین ایران و روسیه در سال گذشته ۴ میلیارد دلار بوده که این رقم بهترین شاخص در ۱۰ سال گذشته است، اما این کافی نیست. در واقع پاسخگوی ظرفیت‌هایی که دو کشور دارند، نیست و باید این حجم تبادل افزایش پیداکند.

 

توافق‌های امروز تحرک مضاعفی به توسعه همکاری‌های می‌دهد

 

نواک با اشاره به اینکه سفر هیئت روسیه به تهران و مذاکراتی که بین دو کشور انجام شد، مرحله بسیار مهمی است، تصریح کرد: این مذاکرات و توافق‌های انجام شده می‌تواند تحرک مضاعفی به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور بدهد.

 

وی با بیان اینکه در نشست امروز تمام بخش‌های اقتصادی میان دو کشور برای همکاری به صورت گستره و مفصل مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: یکی از موضوعات کلیدی که امروز درباره آن بحث شد، همکاری‌های دو کشور در زمینه بانکی و مالی بود تا شرایطی را ایجاد کنیم که تسویه‌حساب‌ها و پرداخت‌ها بین اشخاص حقوقی و سازمان‌ها به راحتی انجام شود.

 

معاون نخست وزیر روسیه ادامه داد: ما توافق کردیم که در تسویه‌حساب‌ها از ارزهای ملی استفاده کنیم و سیستم‌های پیام‌رسان مالی خودمان را داشته باشیم. امروز توافق شد تا هیئتی از ایران در این زمینه در آینده‌ای نزدیک به روسیه سفر کند تا مسائل مالی که امروز درباره آنها مذاکره شد، عملیاتی کنیم.

 

نواک با بیان اینکه یکی از مسائل مهم بین دو کشور که ظرفیت بالایی دارد، ایجاد کریدور بین‌المللی شمال به جنوب است که در مذاکرات امروز شاخه غربی به شرقی و ظرفیت‌های خزر مورد توجه قرار گرفت، افزود: هم اکنون حجم حمل و نقل بار از این مسیر حدود ۱۵ میلیون تن است که می‌توانیم این حجم را تا ۳ و ۵ سال آینده به ۳۰ تا ۵۰ میلیون تن افزایش دهیم و توافق‌های برای اجرایی کردن ظرفیت‌های موجود در این مسیر ترانزیت انجام شد.

 

وی ادامه داد: در شاخه شرقی کریدور شمال به جنوب اجرای پروژه گرمسار – اینچه‌برون با اعتبار دولتی روسیه در حال اجراست و در شاخه غربی کریدور هم بخش ریلی رشت – آستارا که اگر اجرا شود حلقه مفقوده در این مسیر وجود نخواهد داشت.

 

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، امروز درباره افزایش حجم جابجایی بار از طریق بنادر ایران و روسیه و حجم جابجایی کانتینرها نیز توافق شد.

 

ارائه فهرستی از نیازهای روسیه

 

نواک از آمادگی روسیه برای تقویت حضور اپراتورهای اقتصادی روسیه در بنادر ایران مانند چابهار و بندرعباس خبر داد و گفت: در یک ماه آینده کارشناسان روسی به ایران خواهند آمد و از ظرفیت‌های بنادر ایران بازدید خواهند کرد.

 

وی، همکاری‌های دو کشور را در شرایط فعلی برای صادرات کالا از ایران به روسیه و بالعکس بسیار مهم دانست و اظهار کرد: امروز همچنین فهرستی از کالاهای مورد نیاز روسیه در صنعت، خودرو، کشتی‌سازی، داروسازی ارائه شد.

 

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، توسعه همکاری‌ها در زمینه سوآپ نفت و گاز، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز، تسریع انعقاد تجارت آزاد و همکاری‌ها در زمینه اتمی نیز از دیگر موارد مورد بحث و بررسی امروز بود.

 

نواک در پایان با قدردانی از همکاران و شرکای ایرانی به خاطر سازماندهی این سفر گفت: امیدوارم با تصمیم‌های اتخاذ شده گام‌های مهمی را با هم برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور برداریم.

 

هیئت عالی‌رتبه ایران شامل نمایندگانی از وزارت نفت، خارجه، ریاست جمهوری، شهرداری تهران، ستاد کل نیروهای مسلح، شرکت‌های ملی نفت و گاز و پتروشیمی، وزارتخانه‌های امور و اقتصاد و دارایی، نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و کشور، سازمان‌های توسعه تجارت، بنادر دریانوردی، انرژی اتمی و راه آهن، بانک مرکزی و مجلس و هیئت عالی‌رتبه روسیه شامل نمایندگانی از وزارتخانه‌های توسعه اقتصاد، صنعت و تجارت، انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، احداث، مسکن و شهرسازی، معاون رئیس دوما، استانداران، معاون خدمات گمرکی، مدیرعامل راه آهن، مدیرعامل مرکز صادرات، معاون مدیر خدمات فدرالی نظامی-فنی همکاری های روسیه

 

کمیسیون مشترک ایران و روسیه در آینده نزدیک برگزار می‌شود و نشست هیئت‌های عالی‌رتبه پیش نشست قبل از برگزاری این کمیسیون مشترک بوده است.

به اشتراک بگذارید : | | |