شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : صادرات ۳۴۵ هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس

مجری بندر سیراف پارس از صادرات ۳۴۵ هزار تن گاز مایع پالایشگاه‌های سایت ۲ پارس جنوبی تا پایان دی‌ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پیام معتمد روز چهارشنبه (ششم بهمن‌ماه) در جریان بازدید هیئتی از معاونت سیاسی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی، با اشاره به آغاز بهره‌برداری از بندر سیراف پارس در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ گفت: از ابتدای بارگیری و صادرات گاز مایع در بندر سیراف پارس تاکنون، ۱۲ کشتی بارگیری و در مجموع ۳۴۵ هزار تن گاز پروپان و بوتان به ارزش بیش از ۲۱۰ میلیون دلار، بارگیری و صادر شده است.

وی ظرفیت بارگیری گاز مایع در اسکله شماره یک گاز مایع این بندر را ۵ هزار متر مکعب در ساعت اعلام کرد و گفت: اسکله شماره ۲ با ظرفیت مشابه اسکله شماره یک نیز که مراحل ساخت و تکمیل آن در حال انجام است، تا پایان سال آماده بهره‌برداری می‌شود.

مجری بندر سیراف پارس با بیان اینکه این پایانه ظرفیت دریافت محصولات گاز مایع و گوگرد تولیدی پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه کنگان واقع در پارس ۲ را دارد گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در بندر، طبق طراحی انجام شده، در مجموع سالانه امکان صادرات ۵ میلیون ۵۰۰ هزار تن گاز مایع از طریق اسکله‌های بارگیری گاز مایع بندر فراهم می‌شود.

معتمد با اشاره به اینکه تاسیسات بخش خشکی پارس ۲ با چند رشته خط لوله در مجموع به طول ۸۵ کیلومتر به بندر سیراف پارس متصل هستند، افزود: اکنون محصولات تولیدی پالایشگاه فازهای ۱۹ و پتروپالایش کنگان در بندر دریافت و صادر می شود و مقرر شده تا پایان ماه جاری نیز گاز مایع تولیدی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نیز از این بندر صادر شود.

وی با بیان اینکه بندر سیراف دارای دو انبار ذخیره‌سازی گوگرد هر یک به ظرفیت ۴۳ هزار تن است، گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال با بهره‌برداری از یک سوله ذخیره‌سازی، امکان دریافت گوگرد تولیدی پالایشگاه‌های پارس ۲ در این بندر محقق می‌شود.

منبع: روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس

به اشتراک بگذارید : | | |