شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : اوجی: اطمیمنان دارم شرایط کشورهای تحت تحریم لحاظ می‌شود

وزیر نفت در نشست ویژه اعضای اوپک گفت: اطمینان دارم کشورهای عضو در تصمیم‌ها و اقدام‌های خود، ملاحظات اعضایی را که در شرایط ناعادلانه تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی از تولید و صادرات نفت خود بازمانده‌اند مدنظر قرار می‌دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی عصر روز دوشنبه (۱۳ دی‌ماه) در نشست ویژه اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای انتخاب دبیرکل به‌صورت ویدیوکنفرانس، ضمن تبریک فرارسیدن سال نو میلادی به اعضای این سازمان، از خدمات ارزنده و شایان محمد سانوسی بارکیندو (دبیرکل کنونی اوپک) قدردانی کرد.

وی ضمن تبریک به هیثم الغیص برای انتخاب به‌عنوان دبیرکل تازه اوپک گفت: از طرف دولت و ملت ایران به دولت و ملت کویت و محمد عبدالطیف فارس، وزیر نفت این کشور تبریک عرض می‌کنم.

وزیر نفت افزود: امیدوارم انتخاب ایشان گامی بزرگ در پیشبرد اهداف اوپک و اعضای آن و راهبری منصفانه و آینده‌نگرانه دبیرخانه این سازمان باشد.

اوجی ضمن آرزوی موفیقت برای الغیص در مسئولیت جدید در دوران چالش‌ برانگیز برای سوخت‌های فسیلی، تصریح کرد: اطمینان دارم موفقیت‌های اوپک در سال‌های اخیر با هدایت آقای بارکیندو و مدیریت خوب آقای الغیص ادامه داشته باشد.

وی در پایان گفت: اطمینان دارم کشورهای عضو اوپک در همه تصمیم‌ها و اقدام‌های خود ملاحظات آن دسته از کشورهای عضو را که در شرایط ناعادلانه تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار گرفتند و از تولید و صادرات نفت خود در سال‌های گذشته محروم بودند مدنظر قرار می‌دهند.

وزیر نفت: دبیرکل جدید اوپک براساس اصل اجماع انتخاب شد

جواد اوجی پس از پایان نشست ویژه وزیران سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به خبرنگار شانا گفت: براساس تصمیم نشست وزارتی اوپک‌ (دهم آذرماه) مقرر شد امروز نشستی ویژه در سطح وزیران برگزار شود.

وی با بیان اینکه نشسست امروز تنها یک دستور کار داشت و آن تصمیم‌گیری درباره دبیرکل آینده اوپک بود، تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید دوره مسئولیت دبیرکل کنونی اوپک (محمدسانوسی بارکیندو) خردادماه ۱۴۰۱ به پایان می‌رسد.

وزیر نفت تصریح کرد: از مدتی پیش موضوع معرفی نامزدها برای انتخاب دبیرکل آینده اوپک در سطح وزیران این سازمان مطرح شده بود و در نشست عادی ۱۸۲ این سازمان نیز این موضوع دوباره مطرح و از کشورهای عضو خواسته شد در فرصت زمانی دو هفته‌ای تا ۲۵ آذرماه (۱۵ دسامبر ۲۰۲۱) در صورت تمایل نامزد مورد نظر خود را معرفی کنند.

اوجی ادامه داد: با وجود این اعلام، در این مدت تنها کویت بود که از حدود دو ماه پیش نامزد مورد نظر خود را برای این سمت به‌طور رسمی معرفی کرده بود و با وجود گمانه‌زنی‌ها هیچ‌یک از دیگر کشورهای عضو اوپک برای سمت دبیرکلی اعلام نامزدی نکردند.

وی گفت: براساس این شرایط و با توجه به سوابق، تجربه‌ها و شناخت کشورهای عضو از نامزد کویت (هیثم الغیص) نشست وزارتی اوپک به اتفاق آرا و براساس اصل اجماع تصمیم گرفت آقای الغیص برای سه سال به‌عنوان دبیرکل این سازمان انتخاب شود.

وزیر نفت اظهار کرد: دوره مسئولیت دبیرکل تازه اوپک از ابتدای اوت ۲۰۲۲ (اوایل مرداد ۱۴۰۱)‌ آغاز می‌شود و برای ایشان در مسئولیت جدید آرزوی موفقیت داریم.

«هیثم الغیص» به‌عنوان بیست‌وچهارمین دبیرکل اوپک انتخاب شد

در این گزارش، اعضای اوپک در نشست ویژه وزارتی این سازمان که برگزار شد بر سر انتخاب هیثم الغیص، به‌عنوان دبیرکل این سازمان به اجماع رسیدند.

هیثم الغیص، نماینده پیشین کویت در هیئت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، مدیر اجرایی چند زبانه صنعت نفت و گاز است که بیش از ۳۰ سال تجربه بین‌المللی دارد.

وی در بخش فروش و بازاریابی بین‌المللی نفت و گاز و توسعه تجارت فعالیت کرده و با تصدی سمت‌های کلیدی در کویت، پکن و لندن تجربه منطقه‌ای و بین‌المللی به دست آورده است.

الغیص همچنین تجربه هدایت گروه‌های پیشرو بین‌المللی و منطقه‌ای و دانش و تجربه فراوانی در زمینه تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل دارد، وی چند سمت در نهادهای کلیدی اوپک و کمیته‌های میان‌دولتی داشته است.

دوره فعالیت محمد سانوسی بارکیندو نیجریه‌ای دبیرکل کنونی این سازمان نیز اوت ۲۰۲۲ (مردادماه ۱۴۰۱) به پایان می‌رسد، وی اواسط سال ۲۰۱۶ این سمت را به‌عهده گرفت و در سال ۲۰۱۹ برای یک دوره سه ساله دیگر انتخاب شد.

کویت پیش از انتخاب هیثم الغیص به‌عنوان دبیرکل اوپک در سال‌های ۱۹۶۵ و ۲۰۰۵ میلادی نیز عهده‌دار این پست بوده است. اشرف لطفی در سال ۱۹۶۵ به مدت یک سال و شیخ احمد فهد الاحمد الصباح در سال ۲۰۰۵ به‌عنوان دبیرکل به این سازمان خدمت کردند.

به اشتراک بگذارید : | | |