شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : با امضای تفاهم‌نامه بین وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زیست بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت توسعه می‌یابد

وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت و برای گسترش بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صبح روز پنجشنبه (۲۷ آبان‌ماه) همسو با تدابیر و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و سیاست‌های دولت مبنی بر توسعه ظرفیت‌ها، ایجاد هم‌افزایی و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، این تفاهم‌نامه را روز پنجشنبه (۲۷ آبان‌ماه) با هدف توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت و برای گسترش بهره‌گیری از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها امضا کردند.

بر اساس این گزارش، توسعه پارک برای شتابدهی به روند کاهش شکاف فناوری با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارت‌آپ‌ها، اجرایی‌سازی بند (د) تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور؛ بر مبنای آیین نامه مربوطه، توسعه شبکه همکاری فناورانه برای هم‌افزایی و پرهیز از موازی‌کاری و توسعه و تسریع معاملات فناوری از طریق ایجاد زیرساخت برای «عرضه» و «تقاضای» متمرکز از جمله اهداف این تفاهم نامه اعلام شده است.

ایجاد سازوکاری جامع برای احصا و تجمیع نیازهای فناورانه وزارت و مرتفع ساختن نیازها از طریق پارک، همسو شدن برنامه‌ها و اقدام‌های وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌منظور توسعه فناوری‌های بومی صنعت‌ نفت و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری، جلب سرمایه‌گذاران و تسهیل روند تجاری‌سازی در حوزه فناوری صنعت‌نفت از جمله دیگر اهداف اصلی این تفاهم‌نامه است.

در عین حال دو طرف همکاری‌هایی را در قالب پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز خواهند داشت که شامل همکاری در تدوین سازوکار به منظور ایجاد منطقه فناورانه صنعت‌نفت در منطقه اختصاصی پارک به لحاظ ساختاری و فیزیکی، تهیه «اطلس فناوری‌های بومی صاحب ‌صلاحیت وزارت نفت» برای به کارگیری محصولات و ایده‌های بازیگران پارک (از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا/ تولیدی/ خلاق و استارت‌آپی) و تدوین آیین‌نامه مشترک به‌منظور سهولت قرارگیری شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور در فهرست سازندگان/ خدمات‌دهندگان مورد تأیید وزارت می‌شود.

افزون بر این، بازآرایی فرآیندهای سرمایه‌گذاری و حمایت مالی از بازیگران پارک برای تسهیل نقش‌آفرینی استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در راستای نیازهای فناورانه نفت در دستور کار قرار دارد. این اقدام‌ها می‌تواند از «منابع صندوق پژوهش و فناوری صنعت‌نفت و اجرای اقدام‌های لازم در صورت لزوم»، «منابع صندوق نوآوری و شکوفایی (خط اعتباری، منابع داخلی، ارجاع به نظام بانکی) مطابق مقررات مربوط»، «مشارکت صنعت‌ ‌نفت با صندوق‌های پژوهش و فناوری/ صندوق‌های خطرپذیر» محقق شود.

روش‌هایی همچون «شبکه‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های آزمایشگاهی تخصصی برای صدور گواهینامه‌ها تجهیزات صنعت‌نفت و فرآیندهای استاندارد در اجرای صدور گواهی‌نامه انطباق (COC) و گواهی محصول (COP) برای کالاهای دانش بنیان»، «تدوین الگوهای جدید قراردادی درباره استفاده از خدمات شرکت‌های فناور دانش‌بنیان، خلاق و استارت‌آپی»، «ایجاد سازوکارهای حمایتی در داخل کشور برای ارتقای استاندارد محصولات با رویکرد بین‌المللی و ایجاد مزیت رقابتی»، «همکاری فعال با سازمان‌های ملی، استانی و منطقه‌ای در حوزه صنعت‌نفت برای ارتقای پارک» نیز می‌تواند در دستور کار قرار داشته باشد.

در این تفاهم‌نامه تعیین شده است که وزارت نفت موظف است فضای مناسب در منطقه اختصاصی پارک برای ذی‌نفعان پارک معرفی شده از سوی معاونت را در نظر بگیرد و هدایت حداقل ۶۰ درصد از بودجه‌ پژوهش‌های کاربردی برای توسعه و خرید محصولات ساخت بار نخست و نوآورانه شرکت‌های دانش بنیان و خلاق را اجرایی کند.

افزون بر این باید در مورد پیشنهادهای معاونت مرتبط با بند (د) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهد و به منظور سازماندهی توانایی‌ها و امکانات موجود وزارت برای شبکه‌سازی و بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود از جمله پژوهشگاه صنعت‌نفت، انجمن نفت، کارگاه‌های تعمیرات و ساخت اقدام کند. همچنین باید دستورعمل‌های مرتبط با پذیرش ریسک و مسئولیت استفاده از خدمات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و دستورعمل لازم ذیل آیین‌نامه ارزیابی سازندگان برای شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور قرار گرفتن در فهرست سازندگان مورد تایید وزارت را تهیه کند.

بر اساس این تفاهم‌نامه احصا و تجمیع نیازهای وزارت (در سطح شرکت‌های اصلی و تابعه، شرکت‌های مهندسی، پیمانکاران بزرگ، …) و ارائه اطلاعات موردنیاز به معاونت و فراهم کردن تمهیدات لازم به‌منظور به‌کارگیری توان شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه صنعت‌نفت نیز در میان تعهدهای وزارت نفت قید شده است.

در ماده چهارم این تفاهم‌نامه در ذیل تعهدات معاونت ریاست جمهوری تأکید شده است که لازم است در فرآیند بازسازی و بهسازی و تجهیز و بهره‌برداری منطقه اختصاصی پارک و کمک به استقرار شتاب‌دهنده‌های تخصصی در حوزه صنعت‌نفت و تسری مقررات حمایتی پارک فناوری پردیس مشارکت داشته باشد، همچنین باید در طرح‌های فناورانه (اقتصادی، بازارسنجی، تعمیم‌پذیری فناوری، آینده‌نگاری و …) به منظور تشخیص فرصت‌های کارآفرینی، نوآوری و سرمایه‌گذاری در راستای نیازهای فناورانه صنعت‌نفت همکاری داشته باشد.

معاونت فناوری ریاست جمهوری باید برای تدوین دستورعمل لازم ذیل آیین‌نامه ارزیابی سازندگان برای شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی برای قرار گرفتن در فهرست (سازندگان/ خدمات دهندگان) مورد تایید وزارت و سازماندهی توانایی‌ها و امکانات موجود در سطح کشور (تحت مسئولیت معاونت) با هدف بهره‌مندی بازیگران پارک و کمک به سرمایه‌گذاری، تأمین و ارائه تسهیلات مالی و حمایتی مورد نیاز از بازیگران پارک (از قبیل شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارت‌آپی…) اقدام کرده و همکاری داشته باشد.

بر اساس این تفاهم‌نامه معاونت باید بخشی از هزینه‌های بازسازی و سرمایه بذری (Seed Money) برای شرکت‌های نوپا (حداکثر ۵۰ درصد هزینه‌ها) برای استقرار در منطقه اختصاصی پارک را تامین کند و به ایجاد مدل‌های به‌هم‌رسانی به‌منظور پیگیری و انتقال فناوری از سوی کارگزاران تخصصی حوزه صنعت‌نفت و توسعه ارتباطات بین‌المللی برای جلب همکاری متخصصان و ایرانیان خارج از کشور به‌منظور شتابدهی به توسعه فناوری‌های ایران ساخت کمک کند.

در همین زمینه، معاونت ریاست جمهوری باید مشوق‌های ویژه برای توسعه و افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق برای جهت‌گیری فناورانه مجموعه صنعت‌نفت تعریف کند و از ثبت اختراعات داخلی و بین‌المللی، ثبت علامت تجاری داخلی و بین‌المللی، دریافت استانداردها، تائیدیه‌ها و گواهی‌نامه‌های ملی و بین‌المللی، بیمه محصولات فناورانه، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی در حوزه صنعت‌نفت حمایت کند و زمینه را برای تسهیل و تسریع در فرآیند دانش‌بنیان شدن شرکت‌های فناوری که با توجه به اهمیت و نیازمندی‌های فناورانه صنعت‌نفت، از سوی وزارت به معاونت فراهم کند.

بر اساس این تفاهم‌نامه اهداف هوشمندانه و ماموریت‌گرای مورد قبول دو طرف و برنامه‌های تحقق اهداف توسط کارگروه مشترک تعریف و تبیین شده و به منظور اجرایی شدن مفاد این تفاهم‌نامه‌ و سرانجام تنظیم قراردادهای مستقل، کارگروه مشترکی متشکل از نمایندگان طرفین شامل سه نفر از نمایندگان معاونت و سه نفر از نمایندگان وزارت تشکیل می‌شود. در این راستا طرفین ظرف مدت یک هفته از امضای تفاهم‌نامه، نسبت به معرفی نمایندگان خود برای عضویت در کارگروه مشترک فوق‌الذکر اقدام خواهند کرد.

نماینده تام‌الاختیار طرفین مسئول مکاتبات، هماهنگی‌ها و تصمیم‌گیری در کارگروه مشترک است و گزارش پیشرفت کار هر ۶ ماه توسط کارگروه در نشستی مشترک با حضور امضاکنندگان تفاهم‌نامه ارائه خواهد شد. علاوه بر این، هر یک از طرف‌ها متعهد می‌شوند، اطلاعات محرمانه دریافت شده از طرف مقابل را با قید تاکید محرمانه قلمداد کند و به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در اختیار شخص دیگر قرار ندهند. و در صورت بروز هرگونه اختلاف در اجرا یا تفسیرتفاهم‌نامه، نمایندگان طرفین، اختلاف مذکور را با مذاکره حل می‌کنند و در صورت نرسیدن به راه قابل قبول، موضوع در نشست‌های مشترک دو طرف امضا، حل و فصل می‌شود.

این تفاهم‌نامه روز پنجشنبه (۲۷ آبان‌ماه) در حاشیه بازدید جواد اوجی، وزیر نفت از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه دائمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران امضا شد. مدت این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا، چهارسال است که تمدید و ادامه فعالیت، بازنگری، اصلاح و یا تغییرات اساسی در مفاد این تفاهم‌نامه با توافق امضاکنندگان انجام می‌شود.

وزیر نفت: دانش‌بنیان‌ها صنعت نفت را متحول می‌کنند

وزیر نفت با تأکید بر اهمیت به‌کارگیری توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار استفاده از سرمایه انسانی متخصص برای ایجاد تحول در صنعت نفت گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم این قول را می‌دهد که از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت گسترده‌ای داشته باشد.

جواد اوجی در حاشیه بازدید از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه دائمی فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران دایر است، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه خدا را شاکرم که امروز توفیق پیدا کردم پیشرفت‌ها و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان را از نزدیک شاهد باشم، اظهار کرد: محصولات و تجهیزات ارائه شده در این نمایشگاه بسیار امیدوارکننده است.

وی با اشاره به چالش‌های صنعت نفت در بخش‌های بالادست و پایین‌دست افزود: امروز اگر قرار است تحولی در این صنعت رخ دهد، بحث سرمایه انسانی متخصص و موضوع استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان توأمان بسیار اهمیت دارد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بنده نیز فردی عملیاتی بوده‌ام و این صنعت را تجربه کرده‌ام، ادامه داد: امروز در این نمایشگاه، توانمندی‌های بسیار مطلوبی را در بخش بالادست مانند حوزه‌های تولید از چاه‌های نفت و گاز و در بخش پایین‌دست در بخش پالایشگاه‌ها و خطوط لوله انتقال ارائه شد.

اوجی با بیان اینکه زمینه استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت مهیاست، تأکید کرد: بی‌شک وزارت نفت از این شرکت‌ها حمایت می‌کند و ان‌شاءالله از این شرکت‌ها دعوت خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه بنده به معاونان و مدیران شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت نیز گفته‌ام که باید نیازهای صنعت را روی میز گذاریم و از دانش‌بنیان‌ها دعوت کنیم؛ بی‌تردید این شرکت‌ها می‌توانند تحول بزرگی را در صنعت نفت و کاهش هزینه‌ها، افزایش محصولات و بهره‌وری بالاتر رقم بزنند.

وزیر نفت از حمایت‌های آقای ستاری برای حمایت‌های بسیار مطلوب از شرکت‌های دانش‌بنیان قدردانی و تأکید کرد: وزارت نفت دولت سیزدهم این قول را می‌دهد که از شرکت‌های دانش بنیان حمایت گسترده‌ای داشته باشد.

بخش اعظم نیازها قابلیت تأمین از سازندگان داخلی را دارد

اوجی با بیان اینکه صنعت نفت نیز باید نیازهای خود را در قالب سفارشات انبوه به‌منظور بالاتر بردن انگیزه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح کند، تصریح کرد: بنده معتقدم بخش اعظمی از نیازهای ما که هم‌اکنون از خارج وارد می‌شود از سوی دانش‌بنیان به‌طور کامل قابل تأمین است؛ باید از این شرکت‌ها حمایت کنیم و ریسکش را بپذیریم.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظم کار وزارت نفت در بحث تولید کالاها، توجه به ساخت داخل است، افزود: ان‌شاءالله با هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های بالادست و پایین دست صنعت نفت عملی می‌شود و نیازهایی که این صنعت دارد در داخل کشور قابل تأمین است.

وزیر نفت گفت: بعضی از دانش‌بنیان‌ها امروز گزارش دادند که بخشی از محصولات آنها به خارج از ایران و حتی کشورهای اروپایی صادر می‌شود که بسیار امیدوار کننده است.

زمستان در پاییز؛ تلاش می‌کنیم که مردم دچار چالش نشوند

اوجی به مصرف بالا و بیش از ۵۴۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی در روزگذشته اشاره و اظهار کرد: این مقدار مصرف درکشور در فصل پاییز سابقه نداشته و بهتر است بگوییم زمستان در پاییز.

وی ضمن خواهش از مشترکان و هموطنان برای دقت در بحث مدیریت و بهینه‌سازی مصرف گاز، ادامه داد: ان‌شاءالله باتدابیر مطلوبی که در بخش بالادست و پایین‌دست اندیشیده شده است همه تلاش ما و همکارانمان در وزارت نفت این است که مردم دچار چالش نشوند.

وزیر نفت تأکید کرد: مشترکانی که گاز را بهینه مصرف می‌کنند و در سقف الگوی مصرف هستند، تشویق می‌شوند، گفت: آن دسته از مشترکانی که بدمصرف و خارج از الگوی مصرف هستند با مصوبه‌ای که روز چهارشنبه (۲۶ آبان‌ماه) نیز در دولت تصویب شد، بی‌شک جریمه می‌شوند.

ستاری: تلاش معاونت علمی و فناوری برای کاهش ریسک به‌کارگیری فناوری‌های بومی

در این گزارش، سورنا ستاری در حاشیه بازدید وزیر نفت از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه دائمی فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با قدردانی از وزیر نفت اظهار کرد: آشنایی بنده با ایشان به مدت‌ها پیش برمی‌گردد و همیشه نیز در زمینه داخلی‌سازی بسیار همراه بوده‌اند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره دانش‌بنیان شدن صنایع، افزود: یکی از اهداف ما در حوزه دانش‌بنیان درگیر کردن صنایع بزرگ در این حوزه است و شرکت‌ها هم‌اکنون به بلوغی رسیده‌اند که می‌توانند این همکاری را با صنایع بزرگ داشته باشند و این اتفاق در حال انجام است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از کارهایی که چندسالی است آغاز شده و هم‌اکنون در حال گسترش است، امکانات ساخت برای نخستین بار است، ادامه داد: یعنی اگر تجهیزی بخواهد برای نخستین بار در صنعت استفاده شود تا ۳۰۰ میلیارد تومان می‌تواند مجوز ترک تشریفات، توسط هر کدام از بخش‌های صنعت نفت دریافت کند، این موردی است که در این سال‌ها بسیار برای توسعه تجهیزات عظیم در صنعت نفت کمک کرده است. بنابراین ما بخش نخست و ورود شرکت‌ها به بازار را به این شکل پشتیبانی می‌کنیم.

ستاری در ادامه با اشاره به اینکه مهم‌تر از همه این است که در صنعت فرهنگی نسبت به فرهنگ پیشین در حال جایگزین شدن است که تجهیزات را از نوآوری‌های داخل تهیه کنند، گفت: این احتیاج نیاز است که طرف مقابل هم این فرهنگ را داشته باشد که از این نوآوری استقبال کند و این ریسک را به‌عنوان یک مدیر قبول کند که همه تلاش معاونت علمی و فناوری، کاهش ریسک‌ها برای مدیران در صنعت است که بتوانند تصمیم‌گیری مناسبی در این زمینه داشته باشند.

به اشتراک بگذارید : | | |