شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : برای نخستین بار در مناطق نفتخیز جنوب انجام شد اجرای موفقیت‌آمیز نمونه‌گیری نفت زنده از مخزن بنگستان میدان كوپال

عملیات رفع مانع آسفالتین و تمیز سازی كامل ستون چاه با هدف آماده سازی شرایط چاه برای نمونه گیری استاندارد درون چاهی از چاه شماره ۲۴ كوپال برای نخستین بار در شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب، انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس اداره مهندسی بهره‌برداری شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اعلام این خبر گفت: با توجه به مشكلات و محدودیت‌های عملیات درون چاهی مربوط به چاه‌هایی كه با مشكل آسفالتین مواجه هستند؛ اجرای هرگونه عملیات درون چاهی در این چاه‌ها با ریسك بالایی مواجه است.

محمد حسین غزل افزود: با توجه به مشكلات مربوط به تشكیل آسفالتین در ستون این نوع چاه‌ها به‌ خصوص در چاه‌های میدان كوپال، اخذ نمونه درون چاهی در این میدان با خطرات و مشكلاتی مواجه است و پیش از این هم با وجود چندین مرحله تلاش، راندن ابزار برای نمونه گیری درون‌چاهی در چاه‌های میدان كوپال با موفقیت همراه نبود.

وی با اشاره به اهمیت نمونه‌های درون‌چاهی استاندارد برای انجام آزمایشات و متعاقب آن به دست آوردن نتایج مناسب برای مطالعات چاه/مخزن محور، اظهار کرد: بر اساس بررسی و برنامه‌ریزی صورت گرفته از طرف معاونت مهندسی نفت و اداره مهندسی بهره‌برداری، عملیات رفع مانع و تمیز سازی كامل ستون چاه كوپال-۲۴ طی مراحل برنامه ریزی، طراحی، انتخاب ابزار مناسب و نظارت عملیات انجام شد.

غزل ادامه داد: خوشبختانه با توجه به همكاری و همفكری مثبت و موثر گروه‌های حاضر در عملیات از جمله مهندسی بهره‌برداری مارون و گروه وایرلاین، این امر با موفقیت انجام شد و امكان نمونه‌گیری درون‌چاهی میسر شد.

وی ادامه داد: در این ارتباط با استفاده از حلال و سیالات انتخابی، رفع مانع و تمیزسازی چاه به‌صورت كامل با ابزار و تجهیزات مربوطه و بهره‌ گیری از دستگاه لوله‌مغزی‌سیار صورت گرفت و پس از تمیزسازی كامل و رفع مانع ستون چاه، ۷ نمونه درون‌چاهی اخذ شد كه جهت انجام آزمایش‌های لازم به آزمایشگاه‌های مربوطه ارسال خواهد شد.

بر اساس این گزارش، اطلاعات مربوط به نمونه گیری درون چاهی جهت انجام مطالعات جامع مخزن و همچنین بهینه سازی و مدیریت تولید از چاه‌ها و مخزن ضروری است.

میدان كوپال در حوزه عملیاتی شركت بهره برداری نفت و گاز مارون و در ۶۰ كیلومتری شرق اهواز واقع شده است.

۱/۲۶۷۳۲۱

منبع: روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب

به اشتراک بگذارید : | | |