شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : تاکید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت شناسایی ظرفیت‌های اکتشافی احصانشده

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، بر تداوم فعالیت‌های اکتشافی در مناطق جنوبی، جنوب غرب و مرکزی ایران تاکید کرد و گفت: ظرفیت‌های اکتشافی احصانشده، چه در خشکی و چه در دریا وجود دارد و باید ضمن تلاش برای شناسایی ظرفیت‌ها، افزایش ضریب موفقیت اکتشاف را با بهره‌مندی از تجهیزات فناورانه در دستور کار قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در مراسم تکریم سیدصالح هندی و معارفه مهدی فکور، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران که امروز (دوشنبه، ۱۷ آبان) برگزار شد، محسن خجسته مهر، مدیریت اکتشاف را مدیریتی ارزشمند دانست و گفت: ماهیت فعالیت این مدیریت به قدری حاکمیتی است که در سنوات گذشته برخی می گفتند باید این مدریت در وزارت نفت مستقر شود، اما من مخالف این نظر بودم زیرا اکتشاف اولین حلقه زنجیره نفت است و نباید این زنجیره گسسته شود.

* تکریم نیروی انسانی؛ ضرورتی راهبردی

خجسته مهر در ادامه گفت: این یک افتخار است فردی که پیش از این در حوزه ای فعالیت کرده تجارب خود را در میان بگذارد و بگوید که خوشحال است که مسئولیت را به یک دوست با تجریه و توانمند می سپارد؛ این که ما یکدیگر را تقویت کنیم یک ارزش است و ما حق نداریم توانمندی های داخل کشور را نادیده بگیریم.

وی افزود: امروز مهم ترین داشته ما در جمهوری اسلامی نیروی انسانی متخصص و متعهد است؛ مهمترین موضوع در صنعت نیز بحث نیروی انسانی است و نیاز است مدیران در راستای تقویت نیروی انسانی ماهر و متخصص اهتمام ویژه ای داشته باشند.

معاون وزیر نفت تشریح کرد: اگر دستاوردی در صنعت نفت حاصل شده است به خاطر نیروهای انسانی شاغل در این صنعت بوده است و نباید اجازه دهیم در داخل کشور به افراد توانمند با موضوعات واهی اهانت شود.

خجسته مهر افزود: من مخالف بدگویی نسبت نسبت به افرادی هستم که در گذشته فعالیت کرده اند گرچه نقد سازنده ایرادی ندارد و می تواند موثر هم باشد.

* آموزش، سرمایه‌گذاری است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: ضروری است به مشکلات نیروی انسانی رسیدگی شود و نباید فقط به جذب نیرو فکر کنیم بلکه باید به نگهداشت نیروهای فعلی نیز توجه کنیم.

خجسته مهر تصریح کرد: در کنار تکریم نیروی انسانی، نیاز است که به آموزش آنان نیز توجه شود و باید خلاهای موجود با آموزش درست پر شود؛ در صنعت نفت باید همواره از آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی بهره مند شویم و بدانیم آموزش نیروی انسانی هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است.

وی با اشاره به اهمیت آموزش نیروی انسانی و رفع ضعف های تخصصی از طریق آموزش، دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت و موسسه مطالعات انرژی را از مراکز مهم و سرمایه های شرکت برشمرد و لزوم تقویت این بخش ها را از برنامه های شرکت دانست.

* حداکثرسازی نرخ جایگزینی ذخایر نفت و گاز در دستور کار

معاون وزیر نفت با بیان اینکه، حداکثرسازی نرخ جایگزینی ذخایر نفت و گاز باید در دستور کار باشد، بر ضرورت مشخص بودن سهم تولید از اکتشافات جدید و ارائه اطلاعات اکتشافات جدید با قطعیت بالا نیز تأکید کرد و گفت: هرچه اطلاعات ارائه شده به شرکت‌های بهره‌بردار قطعیت بیشتری داشته باشند، زمینه تدوین طرح جامع توسعه به شکل انعطاف‌پذیرتر و بهینه‌تر فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: فعالیت های توصیفی در مراحل اکتشافی باید بسط داده شود زیرا نیاز است مخزن های کشف شده با قطعیت بالا در اختیار بخش توسعه قرار گیرند و ضروری است انعطاف لازم برای برای طرح جامع و اجرای قراردادها وجود داشته باشد.

* اکتشاف در مناطق کمتر توسعه یافته باید تکمیل شود

وی تشریح کرد: پتانسیل های اکتشافی خوبی داریم که هنوز احصا نشده اند و نیاز است برای احصا این ظرفیت ها برنامه ریزی شود: فعالیت های اکنشافی چه در خشکی و چه در دریا، در مناطق توسعه یافته و کمتر توسعه یافته تمام شده نیست و به طور خاص در میدان گازی پارس جنوبی باید کار اکتشافی تکمیل شود.

خجسته مهر با بیان اینکه بایستی ساختار کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران دایر و فعال باشد و رویکرد صادرات‌محوری در کل بخش‌ها مدنظر قرار گیرد، اظهار کرد: کسب و کار اکتشاف باید زود بازده شود و اکتشافات جدید را به زنجیره تولید اضافه کنیم.

* برنامه‌های شرکت ملی نفت باید صادرات محور باشد

وی تصریح کرد: طبق برنامه ای که وزیر محترم نفت به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است، همه برنامه های شرکت ملی نفت ایران باید صادرات محور باشند. در همین راستا باید بخش های علمی نیز صدور خدمات فنی و مهندسی را در دستور کار قرار دهند. هم اکنون این بخش در شرکت ملی نفت ایران فعال است اما لازم است در تمام شرکت های زیرمجموعه این بخش ایجاد و فعال شود.

وی در پایان ضمن تشکر از زحمات مهندس هندی در دوران خدمت در مدیریت اکتشاف و همچنین ضمن برشمردن برخی ویژگی های مدیر جدید اکتشاف، گفت: مهندس فکور نیز در گذشته مدیرعامل شرکتی بوده اند که از لحاظ فنی و پراکندگی جغرافیایی دارای پیچیدگی های فراوان است و با داشتن تجریه کافی ان‌شاالله این بار در ابتدای زنجیره تولید نفت و گاز با موفقیت فعالیت می کنند.

* مدیریت اکتشاف باید صادرات خدمات فنی و تخصصی را آغاز کند

مهدی فکور، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز در ادامه این مراسم ضمن تشکر و آرزوی موفقیت برای مهندس هندی، مدیر سابق اکتشاف، گفت: امیدوارم بتوانم امانت دار خوبی باشم و وظایف ذکر شده در حکم انتصاب به خوبی محقق شود.

وی افزود: نیروی انسانی رکن اصلی هر سازمان است و ما امیدواریم که بتوانیم در چابکی سازمانی مدیریت اکتشاف نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

فکور تاکید کرد: مدیریت اکتشاف باید صادرات خدمات فنی و تخصصی را آغاز و با برنامه ریزی کار خود در کشورهای همسایه را آغاز کند. پیش از این درخواست هایی از کشورهای همسایه در این حوزه وجود داشته است و در آینده می توان این کار را عملی کرد.

فکور در ادامه بر ضرورت همکاری نزدیک مدیریت اکتشاف و شرکت های تولیدی تاکید و بیان کرد: امیدواریم با کمک مدیرعامل و هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران و همکاری شرکت های تولیدی، روابط و همکاری متقابل و خوبی صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: برای توسعه فعالیت های اکتشافی نیاز داریم که در شمال غرب و شمال شرق کشور متمرکزتر شویم و برنامه های اکتشافی را اجرایی کنیم.

* تحقق ۱۵۰ درصدی اهداف برنامه پنجساله ششم اکتشاف

سیدصالح هندی، مدیر پیشین اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست، ضمن تبریک و آرزوی توفیق برای مهدی فکور در این مسئولیت، به‌طور اجمالی به فعالیت‌های انجام شده در مدیریت اکتشاف طی حدود پنج سال و هشت ماه فعالیت خود در این مدیریت اشاره کرد و گفت: با مجموع اقدام‌های انجام شده، اهداف برنامه پنجساله ششم اکتشافی در حوزه کشف ذخایر نفت و گاز بیش از ۱۵۰ درصد تحقق یافته است.

وی افزود: هم‌اکنون هفت دکل روی موقعیت‌های اکتشافی در حال حفاری هستند، چهار پروژه لرزه‌نگاری عملیاتی و چهار پروژه پردازش اطلاعات در حال اجراست و ۱۱ پروژه مصوب ژئوفیزیکی در مرحله مناقصه است.

هندی با اشاره به کسب رتبه نخست اکتشافات نفت و گاز ایران (بر مبنای گزارش اکتشافات جهانی وودمکنزی) در سال ۲۰۱۹، اعلام کرد: اکتشاف‌هایی مانند نام‌آوران و ارم در ثبت این موفقیت اثرگذار بودند و پس از آن هم اکتشاف‌هایی شد که به اطلاع مردم خواهد رسید.

۴/۳۲۴۰۴

به اشتراک بگذارید : | | |