شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : استمرار عرضه نفت در بورس انرژی/چهارمین مرحله عرضه دو هفته دیگر انجام می شود

نماینده شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام و محصولات قابل عرضه در بورس انرژی با تاکید بر عرضه مستمر و منظم نفت در بورس اظهارامیدواری کرد که خریداران بتوانند بر پایه این عرضه منظم، برنامه ریزی های لازم را انجام دهند. 

امیرحسین تبیانیان در گفت و گو با خبرنگار NIOC با اشاره به اینکه روز گذشته؛ یکم بهمن ماه، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه شد، افزود: پایه معاملاتی ما ۳۵ هزار بشکه بود که بر مبنای آن خریداران می توانستند حداقل همین مقدار یا مضربی از آن را معامله کنند و تحویل بگیرند.

وی در مورد شرایط سومین عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس، گفت: این دوره از عرضه نسبت به دو دوره قبل، تغییر مهمی داشت، نخست اینکه میزان پیش پرداخت از ۱۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافت به این معنی که خریدادران می توانستند برای حضور در بازار، رقابت و کشف قیمت راحت تر اقدام کنند.

تبیانیان افزود: از دیگر تغییرات دوره سوم عرضه نفت خام در بورس می توان به امکان تسویه ۱۰۰ درصد ریالی اشاره کرد. به این معنی که افزون بر ساز و کار موجود در تسویه (۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی)، به دلیل محدودیت های ارزی، امکان تسویه کامل ریالی هم ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در مکانیزم پیش بینی شده برای تسویه حساب، امکان تسویه نقدی و اعتباری وجود دارد، گفت: برای خریدارانی که تمایل به پرداخت اعتباری داشته باشند، مدت تسویه حساب از زمان بارگیری از ۶۰ روز در عرضه های قبلی به ۹۰ روز افزایش یافته است.

تبیانیان اظهار امیدواری کرد که با تغییرات ایجاد شده در عرضه سوم نفت خام در بورس انرژی، شرایط برای خریداران بهتر شده باشد.

وی تاکید کرد: شرکت ملی نفت ایران عرضه نفت خام در بورس انرژی را به صورت مستمر و منظم پیگیری می کند و بر همین اساس ۲ هفته آینده چهارمین مرحله عرضه نفت در رینگ صادراتی بورس با ساختار جدید عرضه سوم انجام می شود.

 

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |