شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : افزایش سه برابری واردات نفت کره جنوبی از ایران
افزایش سه برابری واردات نفت کره جنوبی از ایران
اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده براورد کرده که کره جنوبی نیازهای وارداتی نفت و گازش افزایش یابد. کره جنوبی واردات نفت و گاز از ایران را سه برابر کرده است.

به گزارش نفت ما ،سفر «پارک کوئن های» رئیس‌جمهور کره جنوبی با هیات تجاری ٢٣٠ نماینده شرکتهای کره ای به تهرانف بازتاب گسترده ای در رسانه های شرق اسیا داشته است.

در جریان این سفر بیش از ۳۰ سند همکاری بین طرفهای دولتی و خصوصی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار امضا شد. عاوه بر امضای چهار یادداشت تفاهم در بخشهای نفت و گاز میان ایران و کره جنوبی، راهبرد بلندمدت همکاری دو کشور در زمینه نفت و گاز  دو کشور امضا شد. بیژن زنگنه، وزیر نفت و جوهیونگ هوان، وزیر بازرگانی، صنعت و انرژی کره جنوبی سومین یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور را با حضور روسای جمهور دو کشور درباره راهبرد بلندمدت همکاری دو طرف امضا کردند. اقای زنگنه پس از دیدار با کانگ هو این، وزیر امور زمین، زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی درباره حجم فروش نفت و میعانات گازی ایران به کره جنوبی پس از لغو تحریمها، اظهارکرد: فروش نفت و میعانات گازی ایران به کره جنوبی با ۳۰۰هزار بشکه افزایش در روز به ۴۰۰هزار بشکه رسیده است.

در همین حال کره ای ها سه تفاهمنامه سازمانی نیز با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صادرات گاز ایران امضا کردند. پیش از ورود رئیس جمهوری کره جنوبی به تهران، دو یادداشت تفاهم بین شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صادرات گاز ایران با شرکت گاز کره جنوبی (کوگس) در زمینه مهندسی، اجرا و بهره برداری خطوط لوله گاز نهم و یازدهم سراسری، ال ان جی، مینی ال ان جی، اجرای خط لوله زیردریایی صادرات گاز به عمان با هماهنگی با این کشور امضا شده است. رئیس شرکت گاز کره جنوبی در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت ملی گاز ایران گفت: علاقه مند به همکاری در پروژه خطوط لوله نهم و یازدهم سراسری هستیم و می توانیم از تجربه ٣٥ ساله خود در این پروژه ها استفاده کنیم. وی در ادامه از علاقه مندی این شرکت به همکاری در پروژه های پتروشیمی خبرداد و گفت: برنامه ریزی کرده ایم تا در قالب همکاری با یک شرکت تولید کننده محصولات پتروشیمی، گاز ایران را به محصولات پتروشیمی تبدیل کنیم و در نهایت شرکت کوگس از این محصولات استفاده کند. شرکت کوگس یکی از شرکتهای بزرگ گازی کره جنوبی است که در سال ١٩٨٣ از سوی دولت این کشور تاسیس شد. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای واردکننده ال ان جی در جهان به شمار می رود.

شرکت ملی گاز ایران و گروه اس کی تلکوم (SKTELECOM) کره جنوبی با هدف ساخت کنتور و سیستمهای اندازه گیری هوشمند نیز یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند. گروه اس کی تلکوم کره‌جنوبی روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت و میعانات گازی از ایران خریداری می‌کند و هم اکنون در حال مذاکره برای خرید گاز از کشورمان است. رئیس بخش نفت، گاز و انرژی گروه اس‌کی تلکوم کره‌جنوبی نیز گفت: با توجه به اجرای طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های نفت و گاز ایران به روش EPC، علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعت گاز هستیم. جنگ جون‌یو با بیان اینکه این گروه روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت و میعانات گازی از ایران وارد می‌کند، افزود: هم‌اکنون در حال مذاکره برای خرید گاز از ایران هستیم. وی اظهار کرد: افزون بر خرید گاز، آمادگی داریم در حوزه‌های اکتشاف و حمل گاز (ال‌ان‌جی) نیز با ایران همکاری داشته باشیم. به گفته رئیس بخش نفت، گاز و انرژی گروه اس‌کی تلکوم کره‌جنوبی، این شرکت هم‌اکنون در پروژه ال‌ان‌جی کشورهای یمن و پرو مشارکت دارد و می‌توانیم تجربه چند ساله خود را در این حوزه در اختیار ایران قرار دهیم.

 قرارداد طرح پنتان عسلویه به‌صورت EPC+F میان گروه سرمایه‌گذاری انتخاب از ایران و شرکت PIELDS از کره‌جنوبی با حضور هیات‌های دولت دو کشور و تامین مالی توسط EXIM BANK امضا شد.

UPI نوشت صندوق بین المللی پول اعلام کرده که پیش بینی می شود اقتصاد ایران، در سال جاری میلادی ۴% رشد داشته باشد. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحد براورد کرده که کره جنوبی نیازهای وارداتی گازش افزایش یابد. کره جنوبی واردات نفت و گاز از ایران را سه برابر کرده است.

کره جنوبی به دلیل محدودیت منابع، ٩٧ درصد از نفت خام مورد نیاز خود را وارد می‌کند و در سال ٢٠١٣ با مصرف ۲ میلیون و ٣٢٤ هزار بشکه نفت در روز به عنوان دهمین کشور مصرف‌کننده نفت در دنیا شناخته شده است. همچنین این کشور دومین واردکننده بزرگ گاز طبیعی، چهارمین واردکننده زغالسنگ و پنجمین واردکننده نفت و میعانات نفتی در همین سال بوده است. به این ترتیب ایران با همکاری‌های نفتی می‌تواند از این بازار انرژی سهم مناسبی را از آن خود کند.

ایران قبل از تحریم‌ها بزرگترین صادر کننده نفت به کره جنوبی بود و کره جنوبی نیز بزرگترین صادرکننده تجهیزات و ابزارالات خودرو سازی به ایران بود. بعد از اعمال تحریم‌ها علیه ایران کره جنوبی خرید نفت از این کشور را متوقف کرد و تقریباً واردات کره از ایران به صفر رسید.

اقتصاد کره جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. این کشور طی چهار دهه اخیر دومین رشد اقتصادی سریع را در بین کشورهای جهان دارا بوده است که مجموعه تلاش‌های این کشور در جهت ارتقای اقتصاد خود موجب شد که تولید ناخالص این کشور در سال ٢٠١٣ با رشدی در حدود ٦/٣ درصد نسبت به سال قبل از آن به ۱٫۲ تریلیون  دلار برسد و به تناسب آن سرانه این شاخص هم بیشتر شود.

در همین زمینه شرکت هانوا توتال کره جنوبی قصد دارد واردات میعانات گازی را از ایران افزایش دهد و به این ترتیب، وابستگی خود را به واردات این سوخت از قطر کمتر کند. این شرکت پیش از این در ماه آوریل ، نخستین محموله میعانات گازی را از ایران پس از تحریم یک میلیون بشکه خریداری کرده بود. نتیجه آزمایش میعانات گازی ایران، رضایتبخش و این سوخت برای برای تأسیسات  کره ای مطلوب بود.

در قبل از تحریمها، روابط تجاری دوجانبه ایران و کره جنوبی، ١٧ میلیارد دلار بود و پس از تحریمها به دو سوم کاهش یافت و بخش مهم روابط دو کشور تبادلات نفتی بوده است. از این رو با تحریمها و کاهش واردات نفت کره از ایران، سطح تبادلات اقتصادی به پایین ترین حد رسید. ارزش واردات نفت کره جنوبی از ایران در سال ٢٠١١ میلادی ٩ میلیارد و ٣٦٠ میلیون دلار بود اما به دلیل تحریمها در سال ٢٠١٥ به ٢ میلیارد و ٢٠ میلیون دلار کاهش یافت. کره جنوبی پارسال نیز ٤٢ میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه میعانات گازی برای استفاده در پالایشگاهها و صنایع پتروشیمی از ایران وارد کرد.

پس از اجرای برجام واردات نفت خام کره از ایران افزایش یافت و این رقم در سه ماه نخست امسال به ٢٢ میلیون و ٨٥٠ هزار بشکه و از لحاظ ارزشی به ٦٢٩ میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال ١٧,٦ درصد افزایش یافت. ارزش واردات نفت سنگین ایران به کره جنوبی نیز در این سه ماه به ٢٤٧ میلیون دلار رسید که در مقایسه با پارسال که تنها ٣٥٨ میلیون دلار بود افزایش خیره کننده ای به شمار می آید. کره جنوبی قصد دارد واردات روزانه نفت خام را از ایران از رقم ١١٥ هزار بشکه را به ٢٨٠ هزار بشکه افزایش دهد.

«مایکل لیم» مدیر عامل شرکت SandWell PetroGas کره جنوبی که در لس انجلس کالیفرنیا نیز دفتر نمایندگی دارد در گفتگو با نفت ما در مورد فعالیت شرکت خود در صنعت نفت ایران در دوران پیش و پس از تحریمها گفت: با اینکه تحریمها بر همکاری ما با ایران تاثیر گذاشته بود، ولی ما ده سال بود که همکاری داشتیم و مشکل خاصی نداشتیم و تنها مشکل ما نقل و انتقال مالی بود که واقعا به زحمت می افتادیم. ما چون با نهادهای دولتی آمریکا قرارداد داشتیم فقط تا میزان خاصی می توانستیم با ایران قرارداد داشته باشیم. وی در مورد فعالیت شرکت خود در ایران اشاره کرد: باتوجه به اینکه با شرکتهای مپنا و پتروپارس همکاری داریم، برنامه داریم که در پالایشگاههای کوچک با ظرفیت ۶ هزار بشکه در روز و همچنین تاسیسات ال ان جی در ایران بسازیم. همچنین قصد داریم تا فناوری پیشرفته حفاری آمریکایی از جمله « Logging while drilling (LWD)» را به ایران منتقل کنیم.

مدیر فروش خاورمیانه ای شرکت UNICON System Co.Ltd. کره جنوبی نیز اعلام کرد که  پالایشگاههای کره جنوبی همچنان با نفت ایران سازگار و تنظیم می باشد.

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |