شما اینجا هستید   |

    اخبار نفت : مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: هدفگذاری افزایش تولید نفت و گاز با فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی/ حمایت تمام قد نفت از تولید علم در كشور

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر تلاش برای قرار گرفتن در فهرست ۱۰ کشور برتر در حوزه هوش مصنوعی و فناوری دیجیتال، افزایش تولید، کاهش هزینه، کاهش زمان و دسترسی به سطح حداکثری تولید به ویژه در مناطق عملیاتی صعب العبور را از مزایای استفاده از هوش مصنوعی برشمرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر امروز( سه‌شنبه، ۲۸ آذرماه) در دومین کنفرانس و نمایشگاه مدیریت فناوری و افزایش تولید دانش‌بنیان در زنجیره ارزش صنعت نفت از مسیر راهکارهای فناورانه و نوآورانه ضمن گرامیداشت هفته پژوهش، گفت: این رویداد فرصت مغتنمی است تا ضمن گفت و گو به مرور دستاوردهایی که حاصل برنامه ریزی های دقیق و مدون در طی این یک سال گذشته بوده، بپردازیم.

وی افزود: از زمانی که موضوع افزایش تولید دانش بنیان در زنجیره ارزش مطرح شد، هدف دانش بنیان کردن تولید مدنظر قرار گرفت چرا که رشد اقتصادی کشور و صنعت در گرو افزایش تولید و رشد تولید است.

خجسته مهر ضمن تاکید بر اهمیت افزایش بهره وری در صنعت نفت، تصریح کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری تولید باید منتج به بهره وری شود از این رو باید ضمن توجه به افزایش کیفیت محصولات و تولید کالاهای راهبردی در صنعت نفت، زمان تولید را کاهش داد؛ اگر بتوان به این دو موضوع رسید آن وقت می توان گفت که ما یک مجموعه تولید محور رقابت پذیر هستیم.

وی با اشاره به اهمیت وجود ارتباط موثر و سازنده میان مجموعه تولید و شرکت های دانش بنیان، گفت: اگر بین این دو بخش ارتباط موثری نباشد نه هدف افزایش تولید محقق می شود و نه شرکت های دانش بنیان اثربخشی لازم را خواهند داشت از این باید در رویدادهای علمی مباحث فناورانه جدید مطرح و در مورد آنها گفت و گو شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به آمار بانک مرکزی که اعلام کرده بخش نفت و گاز در رشد اقتصادی کشور بیشترین سهم را داشته است، گفت: این امر نشان دهنده بهره وری و حاصل برنامه‌ریزی صنعت نفت در دولت سیزدهم بوده است.

* تحقق افزایش تولید نفت و گاز با فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی

خجسته‌مهر استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های دیجیتال در صنعت نفت را یکی از حوزه‌های مهم فناورانه در این صنعت خواند و گفت: با بهره گیری از هوش مصنوعی می توانیم تولید از میدان های نفت و گاز را به صورت دیجیتال افزایش دهیم.

به گفته وی، صاحبنظران بر این باورند که کسانی که بتوانند حداکثر بهره وری را از هوش مصنوعی داشته باشند به طور قطع در دنیای رقابت موفق تر خواهند بود از این رو باید تلاش کنیم که جز ۱۰ کشور برتر در حوزه هوش مصنوعی باشیم.

خجسته مهر افزایش تولید، کاهش هزینه، کاهش زمان و دسترسی به سطح حداکثری تولید به ویژه در مناطق عملیاتی صعب العبور را از مزایای استفاده از هوش مصنوعی برشمرد و گفت: امروز این علم در صنعت نفت کشور جز علوم ناشناخته است و از این رو باید روی آن کار بیشتری کنیم.

وی با اشاره به امضای توافق‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای استقرار مرکز راهبردی مخازن دیجیتال نفتی و گازی تصریح کرد: قصد داریم ۱۵ میدان نفتی و گازی کشور را با هوش مصنوعی اداره کنیم. نخستین میدان در این زمینه که تفاهم‌نامه آن با دانشگاه صنعتی شریف امضا شده، میدان گازی پارس جنوبی است و می‌خواهیم قطب گازی ایران را در قالب هوش مصنوعی مدیریت کنیم.

* حمایت صنعت نفت از تولید علم در کشور

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به دیگر اقدام های شرکت ملی نفت ایران در راستای حمایت از تولید علم اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در کشور بحث بورسیه پژوهشی شهید تندگویان در هماهنگی کامل با وزارت علوم راه‌اندازی شده که در قالب این بورسیه‌ها قراردادی ۳۶ ماهه با دانشجویان مقطع دکترا منعقد می شود.

خجسته‌مهر با تأکید بر اینکه به‌زودی بورسیه دانشجویان مقطع دکترا شروع می‌شود، گفت: صنعت نفت چالش‌های فناورانه خود را از طریق سامانه‌ای که در سایت وزارت علوم مشخص شده، در اختیار داتشجویان کل کشور قرار می‌دهد. برای شروع کار با ۱۵ دانشجوی مقطع دکترا قرارداد منعقد و هر ماه به آنها ماهانه ۱۵ میلیون تومان حقوق پرداخت می‌شود.

به گفته وی، در راستای حمایت از تولید علم در کشور در مراحل بعدی با دانشجویان دوره کارشناسی ارشد هم قرارداد منعقد خواهد شد.

خجسته مهر با اشاره به امضا ۵۴ قراردادهای تولید بار اول به ارزش ۸۰ میلیون دلار در صنعت نفت در دو سال اخیر،‌ افزود: سهم شرکت ملی نفت ایران از این قراردادها ۲۲ قرارداد به ارزش ۲۹ میلیون دلار بوده است است که تا پایان امسال نیز ۴۰ میلیون دلار به مبلع این قراردادها اضافه می شود.

* حفاری؛ مقاومتی ترین بخش صنعت نفت

معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه حفاری مقاومتی‌ترین بخش صنعت نفت است، گفت: در این حوزه چالش‌های زیادی همچون پایین‌ بودن متراژ حفاری در مقایسه با میانگین جهانی و پایین‌ بودن نرخ نفوذ مته در سازند (ROP) وجود دارد. در رویداد پتروتک پارسال چالش‌های حفاری مطرح شد و ۲۳ پیشنهاد علمی مرتبط با ۱۰ چالش اساسی حفاری از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان ارسال شد.

خجسته‌مهر رسیدن به جهش تولید نفت و گاز در کشور طی ۸ سال آینده را منوط به داشتن ناوگان حفاری قوی دانست و اظهار کرد: ما در سال‌های آینده به ۲۵۰ دستگاه دکل حفاری خشکی و دریایی، حفاری ۲ هزار و ۴۰۰ چاه جدید، تعمیر ۲ هزار و ۴۰۰ چاه نفتی و گازی، نصب هزار و ۷۰۰ پمپ درون‌چاهی و تأسیس تأسیسات نمک‌زدایی به حجم یک میلیون بشکه نیاز داریم. اگر به‌دنبال رشد ۸ درصدی اقتصاد در کشور هستیم این رشد از مسیر صنعت نفت  می‌گذرد.

وی تاکید کرد: صنعت نفت در بخش حفاری نیازمند ابزارهای مهمی است که از میان آنها می توان به ابزار هدایت شونده دورانی که در حفاری های افقی مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره کرد البته قرارداد ساخت این ابزار با معاونت علمی رئیس جمهوری امضا شده است. گفتنی است که نمودارنگار تولید که در حفاری های عمودی مورد استفاده قرار می گیرد پیش از این از سوی دانشگاه صنعتی شریف ساخت شده است.

* وصول مطالبات شرکت های دانش بنیان قطعی است

خجسته مهر با بیان اینکه هم‌اکنون بزرگ‌ترین چالش شرکت‌های دانش بنیان وصول معوقات مالی است، اظهار کرد: برای نخستین بار از طریق بازگشایی اعتبارات اسنادی (ال‌سی) داخلی پول شرکت‌های دانش‌بنیان به‌صورت قطعی و کامل پرداخت خواهیم شد و هیچ نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

به اشتراک بگذارید : | | |