شما اینجا هستید   |

    اخبار نفت : توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نتیجه اعتماد به متخصصان ایرانی است/ دیپلماسی موفق انرژی افزایش صادرات نفت را رقم زد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را نتیجه اعتماد به متخصصان ایرانی خواند و گفت: با تکمیل توسعه این فاز روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور افزوده می شود که درآمد سالانه ۵ میلیارد دلاری به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر، شامگاه دوشنبه؛ ۱۲ تیرماه با حضور در برنامه صف اول شبکه خبرسیما، گفت: با آغاز به کار دولت سیزدهم، رویکردهای مهمی در شتاب بخشیدن به توسعه میدان های مشترک در شرکت ملی نفت ایران ترسیم شد که بر اساس آن برای بخش‌هایی از میدان های مشترک که دچار تاخیر در توسعه بود، یک برنامه ۸ ساله تدوین شد.

 

وی با بیان اینکه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در گذشته معطل حضور خارجی ها مانده بود، گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و بهره گیری از فرصت ها و توان داخل و با یک ابتکار هوشمندانه روند توسعه این فاز به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.

 

معاون وزیر نفت تصریح کرد: با تاکیدات رئیس جمهوری و اولویت دهی به طرح توسعه فاز ۱۱ در سال ۱۴۰۰، شاهد شتاب بخشی توسعه این فاز در بخش های مختلف از جمله حفاری و تامین خطوط لوله بودیم؛ همچنین به جای ساخت سکو که در خوشبینانه ترین حالت ۳ سال به طول می انجامد تصمیم بر آن شد که از سوی فاز ۱۲ که دیگر راندمان بالایی نداشت، استفاده کنیم.

 

خجسته مهر با اشاره به جابه جایی سکوی ۱۲c و نصب موفقیت آمیز آن در موقعیت فاز ۱۱ توسط شناور اوشنیک، گقت: با توجه به عدم تجربه جابه جایی سکو در دریا با قاطعیت می توان گفت که این اقدام دستاورد بزرگی است که در دولت سیزدهم رقم خورده؛ به بیان روشن تر جابه جایی سکویی با وزن بیش از ۳۲۰۰ تن که نیازمند انجام فعالیت های دقیق و پیچیده مهندسی با ریسک بالا است، اقدامی است که به همت مهندسان ایرانی و برای نخستین بار در کشور انجام شده و از این جهت ستودنی است.

 

* آغاز شمارش معکوس تولید از فاز ۱۱ پارس جنوبی

 

خجسته مهر ضمن تبریک به ملت شریف ایران و جامعه صنعت نفت از انجام اقدام های لازم برای پیش راه اندازی و آ‌غاز شمارش معکوس برای تولید از فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد و گفت: از منظر اقتصادی و افکار عمومی و منطقه‌ای، توسعه فاز ۱۱ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود که خوشبختانه توسعه این فاز با اعتماد به متخصصان ایرانی و سیاست تولید حداکثری با حداقل زمان و هزینه در دولت سیزدهم به ثمر نشست.

 

معاون وزیر نفت تاکید کرد که توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی به صورت مرحله‌ای و از طریق چهار حلقه چاه، به زودی آغاز می شود.

 

* افزایش صادرات نفت با دیپلماسی موفق انرژی

 

خجسته مهر با اشاره به افزایش چشمگیر صادرات نفت در دولت سیزدهم در مقایسه با دولت گذشته، گفت: مجموعه صنعت نفت در دولت سیزدهم با درایت وزیر نفت و به کارگیری دیپلماسی موفق انرژی، توانست صادرات نفت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع حفاری در تولید گفت: بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های توسعه یک میدان نفتی مربوط به بخش حفاری است ‌از این رو می طلبد که به این بخش نگاه ویژه داشته باشیم.

 

خجسته مهر با اشاره به رویداد گام معکوس بهبود بهره‌وری در عملیات حفاری که چندی پیش با حضور شرکت های دانش بنیان برگزار شد، افزود: اهمیت بحث حفاری، کاهش هزینه ها و بهبود فرآیندها و همچنین چالش های این حوزه برای شرکت های فناور تشریح شده؛ امید است که این شرکت ها بتوانند اقدام ها و گام های مثبتی را در این حوزه رقم بزنند.

 

* افزایش نقش آفرینی شرکت های خصوصی در بخش حفاری

 

وی تصریح کرد: در بخش حفاری دریایی نیز نیازمند دستگاه حفاری هستیم که در این حوزه نیز شرکت ملی نفت ایران با نگاه حمایتی و خرید خدمت پنج ساله با شرکت های بخش خصوصی مذاکره انجام داده؛ انتظار می رود که با این اقدام هم کمبود دکل مرتفع شود و هم شرکت های بخش خصوصی صاحب دکل ‌شوند.

 

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تمام اقدام های شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم به رشد تولید منتهی شده است، تاکید کرد: طرح توسعه میدان های مشترک یاران شمالی و جنوبی، سهراب، فاز ۱۱ و ۱۴ پارس جنوبی، بلال، لایه نفتی پارس جنوبی، فرزاد و…. با توان بخش خصوصی و بهره گیری از توان پیمانکاران داخلی در حال انجام است.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سوالی درباره مردمی کردن صنعت نفت، گفت: خوشبختانه ساز و کارهای مناسبی برای سرمایه گذاری های مردم در جایی که هم جذاب و هم سوده ده باشد فراهم شده و حتی امروز می توانیم ادعا کنیم که در بخش بورس نفت و انرژی اتفاقات مهمی رقم خورده است.

 

وی با اشاره به فروش اوراق در بورس نیز اظهار کرد: حجم اوراق فروش رفته در بورس بسیار قابل توجه بود به طوری که هم اکنون در حال رایزنی برای عرضه این اوراق در خارج از کشور هستیم.

 

* تلاش برای ارتقای سهم بخش خصوصی و مردمی در صنعت نفت

 

معاون وزیر نفت توضیح داد: تاکنون نقش بانک‌ها در اقتصاد اعطای تسهیلات بوده این در حالی است که شرکت ملی نفت ایران در سال گذشته با امضا توافقنامه برای توسعه میدان آزادگان بانک ها را به انجام سرمایه گذاری تشویق کرده است؛ ابن اتفاق مهمی است و انتظار می رود که بانک‌ها سهم مردم را در این سرمایه‌گذاری افزایش دهند.

 

خجسته مهر ادامه داد: شرکت دشت آزادگان اروند با هدف توسعه میدان آزادگان نیز در پی توافق با بانک‌ها تشکیل شده و به‌زودی قرارداد توسعه آن امضا خواهد شد.

 

وی در پایان تاکید کرد: تمام تلاش شرکت ملی نفت ایران ارتقای سهم بخش خصوصی و مردمی در صنعت نفت است.

 

 

به اشتراک بگذارید : | | |