شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : بیانیه پایانی بیست‌ونهمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای در بیست‌ونهمین نشست خود ضمن تأکید بر اهمیت ادامه تلاش‌ها برای حفظ توازن بازار نفت تصمیم گرفتند تولیدشان در ماه ژوئیه روزانه ۶۴۸ هزار بشکه افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بیست‌ونهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک روز پنجشنبه (۱۲ خردادماه) به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

این نشست که بر اساس رایزنی داخلی از سوی تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری (DoC) برگزار شد، به پایان قرنطینه در مراکز بزرگ اقتصادی جهان اشاره و یادآوری کرد انتظار می‌رود مصرف جهانی نفت خام پالایشگران پس از تکمیل تعمیرات دوره‌ای و نگهداری فصلی افزایش یابد، در این نشست بر اهمیت بازارهای باثبات و متعادل برای نفت خام و فرآورده‌های نفتی نیز تأکید شد.

پس از جمع‌بندی رسمی بیست‌ونهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک (ONOMM) کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس بر موارد زیر تأکید کردند:

۱. تصمیم‌ دهمین نشست وزیران کشورهای عضو اوپک و غیراوپک (۱۲ آوریل ۲۰۲۰) که پس از آن در نشست‌های بعدی از جمله در نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس (۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱) هم تأیید شده بود، مورد تأکید قرار گرفت.

۲. برنامه تسهیل توافق کاهش تولید و سازوکار تعدیل ماهانه تولید – که در نوزدهمین نشست وزیران اوپک پلاس تصویب شده بود – دوباره تأیید و بر اساس آن مقرر شد مجموع عرضه ماهانه اوپک‌پلاس در ژوئیه ۲۰۲۲، ۴۳۲ هزار بشکه افزایش یابد.

۳. پایان زمان توافق کاهش عرضه اوپک‌پلاس پیش از این برای ماه سپتامبر برنامه‌ریزی شده و بنا بود در هریک از ماه‌های ژوئیه و اوت به‌طور مساوی تولید اوپک‌پلاس روزانه ۴۳۲ هزار بشکه افزایش یابد، بنابراین اکنون تولید در ماه ژوئیه طبق جدول زیر روزانه ۶۴۸ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

 

۵.  در این نشست بر اهمیت حیاتی پایبندی کامل به سهمیه تولید اعضا و سازوکار جبران تخطی‌ها دوباره تأکید شد.

 

۶. در پایان مقرر شد سی‌امین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ (نهم تیرماه) برگزار شود.

 

بازگشت نفت ایران به بازار می‌تواند عامل ایجاد آرامش در بازارهای جهانی باشد

 

وزیر نفت پس ازپایان بیست‌ونهمین نشست اوپک پلاس گفت: تصمیم امروز اوپک پلاس افزایش تولید روزانه به مقدار ۶۴۸ هزار بشکه برای ماه‌های ژوئیه و اوت ۲۰۲۲ بود. با توجه به گزارش کمیته فنی  و ارزیابی‌های صورت‌گرفته، تمامی کشورهای عضو اوپک‌پلاس در این تصمیم اشتراک نظر داشتند، البته اوپک‌پلاس به رصد و نظارت مداوم و منظم خود بر تحولات بازار و انجام هرگونه اقدام لازم برای حفظ ثبات حاکم بر بازار نفت ادامه خواهد داد.

 

وی با بیان اینکه بر اساس جدیدترین آمار و گزارش‌های منتشرشده، پایبندی کشورهای اوپک‌پلاس در ماه آوریل سال ۲۰۲۲ به سطح بی‌سابقه ۲۲۰ درصد رسید، تصریح کرد: دلیل اصلی افزایش سطح پایبندی، عدم تولید به مقدار  تعهدشده از سوی برخی کشورها بوده است.

 

وزیر نفت با اشاره به اینکه بازار جهانی نفت با وجود برخی نگرانی‌ها از پیامدهای تنش‌های ژئوپلیتیکی برای رشد اقتصادی جهان و آسیب‌های احتمالی برای تقاضا، در جهت توازن و ثبات در حال حرکت است، افزود: البته نگرانی‌هایی در مورد احتمال کمبود عرضه نفت در ماه‌های پیش‌رو همچنان وجود دارد.

 

اوجی ادامه داد: در نشست امروز باز هم تأکید شد که کشورهای اوپک‌پلاس به‌دقت شرایط بازار جهانی نفت و توازن عرضه و تقاضا را تحت نظر دارند و این آمادگی وجود دارد تا به اقتضای شرایط بازارا نفت، به‌سرعت تصمیم‌گیری و اقدام‌های لازم از سوی اوپک پلاس انجام شود.

 

وی تصریح کرد: معتقدم و بار دیگر لازم است تأکید کنم که وضعیت بازار جهانی نفت به‌گونه‌ای است که بازگشت نفت ایران به بازار می‌تواند به‌طور قابل توجهی پاسخگوی نیاز مشتریان و عامل ایجاد تعادل و آرامش در بازارهای جهانی باشد؛ به‌ویژه آنکه با نزدیک شدن به فصل تابستان و آغاز مسافرت‌ها در اروپا و آمریکا، شاهد افزایش تقاضای جهانی برای نفت و فرآورده‌های نفتی خواهیم بود و در چنین شرایطی، کشورهای مصرف‌کننده احتمالاً فشارهای قیمتی مضاعفی را به‌ویژه در سمت بازار فرآورده‌های نفتی متحمل خواهند شد.

 

وزیر نفت اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر این مسئله تأکید دارد که برای تأمین امنیت عرضه به سود مصرف‌کنندگان، بازارهای بین‌المللی انرژی و اقتصاد جهان باید از سیاسی کردن مقوله انرژی و اعمال تحریم‌های ظالمانه بر تولیدکنندگان پرهیز کرد، چراکه بر هم خوردن امنیت انرژی و شدت گرفتن نوسانات بازار یک بازی باخت – باخت برای همه بازیگران این عرصه است.

 

گفتنی است وزیر نفت که روز چهارشنبه (۱۱ خردادماه) برای شرکت در رویدادهای هفته انرژی باکو و مذاکره با مقام‌های حاضر در این رویداد بین‌المللی عازم آذربایجان شده بود،  از محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر باکو و از طریق ویدیوکنفرانس در اجلاس اوپک‌پلاس حضور یافت.

به اشتراک بگذارید : | | |