شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : جذب نیروی انسانی توانمند از دانشگاه‌های برتر کشور/ برنامه توسعه میدان آرش اجرایی می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با دستور و نظر مساعد وزیر نفت امسال برنامه جذب نیروی انسانی توانمند از دانشگاه‌های برتر کشور در دستور کار خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر صبح امروز (یکشنبه، ۱۴ فروردین ماه) در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی “چاپ اول” شبکه خبر گفت: از سال ۱۳۹۷ و همزمان با اعلام موج جدید تحریم‌ها علیه ایران، میزان تولید نفت کشورمان با کاهش مواجه شد؛ با این وجود با توجه به برنامه دولت سیزدهم در خصوص بازپس گیری بازارهای صادراتی، تمرکز وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران بر افزایش ظرفیت تولید و دستیابی به امکان تولید نفت به مقدار پیش از تحریم ها قرار گرفت که خوشبختانه موفق شدیم ظرفیت تولید را به هدف از پیش تعیین شده ارتقا دهیم.

وی ادامه داد: برای واکاوی چگونگی احیای ظرفیت تولید نفت لازم است که این مقوله را در سه بخش اقدامات مخزن محور، چاه محور و تاسیسات محور بررسی کرد.

* چاه‌های جدید وارد مدار تولید شد

معاون وزیر نفت افزود: در بخش اقدامات مخزن محور، اولویت ما دستیابی به اهداف نگهداشت توان تولید بود. در این خصوص برخی از چاه های جدید وارد مدار تولید شد و توانستیم بخشی از ظرفیت تولید از دست رفته را از این طریق جبران کنیم که در این مورد می توان از تولیدی شدن ۱۳ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی یاد کرد که در شش ماهه دوم سال گذشته وارد فاز اجرایی شده و ظرفیت جدیدی برای تولید نفت ایران پدید آورده است.

به گفته خجسته مهر انجام اقدامات بنیادین در بخش چاه محور شامل نصب پمپ های درون چاهی و عملیات گسترده اسیدکاری و تعمیرات چاه ها نیز که بالغ بر ۱۸۰۰ مورد بوده است، از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه بازپس گیری ظرفیت تولید نفت ایران بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص اقدامات تاسیسات محور نیز به اصلاح خطوط لوله جریانی و بهبود تاسیسات سرچاهی اشاره کرد و گفت: در این بخش تنها یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران موفق شده است که با تعمیر و جایگزینی خط لوله ای که وظیفه انتقال ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام را داشته است، به همین میزان به ظرفیت تولید نفت ایران اضافه کند.

* انجام تعمیرات اساسی برای احیای ظرفیت تولید

وی تاکید کرد: در حوزه تعمیرات اساسی، بیش از ۲۵۰ مورد تعمیرات اساسی تخصصی صورت گرفته که در بالفعل شدن توان احیا و ظرفیت سازی نفت ایران نقش موثری داشته است.

خجسته مهر در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی عدم توجه به ظرفیت سازی در دولت‌های پیشین گفت: این موضوع به نگاه دولت ها در خصوص دستیابی به توان تولید بستگی داشته و به هیچ وجه متاثر از تحریم ها نبوده است؛ چرا که افزایش مجدد ظرفیت تولید در شرکت ملی نفت ایران در تمامی بخش ها از تامین کالا و حفاری گرفته تا انجام عملیات اجرایی، به صورت صددرصد ایرانی و با بهره گیری از توان کارکنان شرکت ملی نفت ایران و شرکت های ایرانی دیگر بوده است.

معاون وزیر نفت همچنین در خصوص اهمیت افزایش ظرفیت تولید نفت کشورمان گفت: افزایش ظرفیت تولید نفت، پشتوانه خوبی برای رفع دغدغه تامین خوراک، در صورت افزایش محصول در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها خواهد بود؛ علاوه بر آن، با اتکا به این استراتژی می توان در کوتاه مدت نسبت به بازپس گیری بازارهای صادراتی نفتی ایران اقدام کنیم.

* افزایش قابل توجه صادرات نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش ۴۰ درصدی میزان صادرات نفت کشورمان در کوتاه مدت به عنوان یکی از دستاوردهای صنعت نفت یاد کرد و افزود: این موفقیت در سخت ترین شرایط تحریمی حاصل شده است که در نوع خود بسیار قابل اهمیت است.

وی تاکید کرد: شرکت ملی نفت ایران از تمامی ظرفیت های خود برای تولید حداکثری نفت استفاده خواهد کرد.

خجسته مهر همچنین بر اهمیت افزایش ظرفیت تولید در شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد و گفت: بنابر برنامه ریزی انجام شده، مقرر شده است تا ظرفیت تولید را تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهیم.

*حمایت تمام قد از منافع ملی در میدان مشترک آرش

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر عربستان در برنامه ریزی برای برداشت از میدان مشترک آرش نیز گفت: توسعه میدان های مشترک نفتی و گازی، اولویت شرکت ملی نفت ایران است.

وی متذکر شد: در خصوص میدان مشترک آرش نیز هم اکنون مطالعات اولیه و لرزه نگاری این میدان انجام شده و برنامه توسعه آن نیز در شرکت ملی نفت ایران مصوب شده است که به زودی اجرایی می شود.

* جذب دانشجویان دانشگاه صنعت نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص وضعیت استخدامی و جذب نیروهای تازه نفس در صنعت نفت نیز گفت: تامین ظرفیت نیروی انسانی متخصص، مولفه اصلی فعالیت های شرکت ملی نفت ایران است و بر همین اساس با نظر مثبت وزیر نفت، مصاحبه حدود ۱۵۰۰ نفر از رتبه های الف دانشگاه صنعت نفت انجام شده و مراحل استخدامی آنان در شرف انجام است که حدود نیمی از این افراد در شرکت ملی نفت ایران و مابقی در سایر شرکت های تابعه صنعت نفت مشغول به کار خواهند شد.

خجسته مهر در پایان افزود: همچنین امسال آزمون استخدامی با دستور و نظر مساعد وزیر نفت برای جذب نیروی انسانی توانمند از دانشگاه های کشور برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید : | | |