شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : تحریم‌ اعضای جی‌ئی‌سی‌اف از عوامل نااطمینانی در بازار انرژی جهان است

وزیر نفت از راهبرد اساسی مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای گذار به جهانی امن‌تر و باثبات‌تر در زمینه انرژی حمایت کرد و گفت: اعمال تحریم‌های یکجانبه و فراقانونی علیه اعضای مجمع ناقض قوانین بین‌المللی و از عوامل نااطمینانی در بازار انرژی جهان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی روز دوشنبه (دوم اسفندماه) در نشست فوق‌العاده وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف ضمن قدردانی از کشور قطر برای برگزاری ششمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف اظهار کرد: امیدوارم این نشست بتواند با تبادل‌نظر پیرامون مسائل کلیدی مورد علاقه به‌ویژه چشم‌انداز و توسعه جهانی صنعت گاز با گرفتن تصمیم‌های و تدابیر مؤثر، گام دیگری برای تحقق اهداف مندرج در اساسنامه مجمع بردارد.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر شاهد شیوع ویروس همه‌گیر کووید-۱۹ و سویه جدید آن، اُومیکرون و تبعات ناخوشایند آن بر حیات اجتماعی و اقتصادی عمده کشورهای جهان بوده‌ایم، تصریح کرد: صنعت گاز با اینکه نسبت به دیگر بخش‌ها کمتر متأثر شده، اما از این قاعده مستثنی نبوده و فراز و فرودهایی را تجربه کرده است.

وزیر نفت ادامه داد: با وجود این، مجمع کشورهای صادرکننده گاز با برخورداری از حدود نیمی از صادرات گاز طبیعی و ال‌ان‌جی جهان، توانسته است با وجود شیوع ویروس کووید ۱۹، نقش راهبردی خود در عرضه پایدار گاز طبیعی در جهان را همچنان حفظ کند این موضوع، مرهون تداوم تلاش کشورهای عضو و بیانگر راهبرد موفق مجمع است.

اوجی تصریح کرد: یکی از مهمترین آموخته‌های ویروس کووید- ۱۹ برای همه ذی‌نفعان بازارهای بین‌المللی، منطقه‌ای و جهانی گاز توجه هر چه بیشتر به نقش و اهمیت همکاری‌های بین‌المللی دوجانبه و چندجانبه و همکاری‌های راهبردی با سازمان‌ها و مجامع انرژی کلیدی همچون اوپک، مجمع جهانی انرژی و اتحادیه جهانی گاز برای گذار از شرایط ناپایدار است.

وی گفت: مجمع کشورهای صادرکننده گاز با عنایت به دوران گذار انرژی و توجه به الزام‌های تغییر اقلیم و توسعه پایدار، ارتقای امنیت عرضه گاز طبیعی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و حداکثر تلاش در بسترسازی توسعه فراگیر استفاده از گاز طبیعی و ال‌ان‌جی به‌عنوان سوخت قابل دسترسی و دوستدار محیط زیست در سطح جهان، به‌ویژه ملل دچار فقر انرژی، را در دستورکار خود قرار داده است.

ضرورت بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک

وزیر نفت با بیان اینکه با توجه به اهمیت روزافزون فناوری‌هایی همچون فناوری‌های جذب، بهره‌برداری و ذخیره‌سازی کربن، هیدروژن آبی وکاهش نشت گاز متان لازم به نظر می‌رسد فرآیند توسعه و انتقال فناوری به‌عنوان یکی از راهکارهای اصلی ارتقای توان تولیدی و صادراتی اعضا و در نتیجه، تقویت سبد صادراتی گاز جی‌ئی‌سی‌اف تسهیل و تقویت شود، اظهار کرد: افزون بر این، انتقال دانش و تجارب موفق در زمینه‌های مورد علاقه همچون تولید ال‌ان‌جی، توسعه پایانه‌های صادراتی، روش‌های نوین مدیریت قراردادهای گاز، سازوکارهای نو سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌ها، مدیریت و مشارکت‌های راهبردی، حداکثر بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک را فراهم خواهد آورد.

اوجی اظهار کرد: راهبرد اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان و همچنین از بنیانگذاران جی‌ئی‌سی‌اف متضمن حداکثر پشتیبانی از روح همکاری و تصمیم‌های جمعی جی‌ئی‌سی‌اف مطابق با اساسنامه و رویه‌های مورد توافق اعضای مجمع برای تحقق منافع صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان گاز طبیعی است.

حمایت از راهبرد اساسی جی‌ئی‌سی‌اف برای گذار به جهانی امن‌تر و باثبات‌تر

وی با اشاره به اینکه ایران با داشتن ۳۸ هزار کیلومتر شبکه داخلی گازرسانی از کشورهای پیشرو در این زمینه است، تصریح کرد: در این بار، قویاً معتقدیم که اعمال تحریم‌های یکجانبه و فراملی قوانین داخلی بر هر یک از کشورهای عضو مجمع می‌تواند جریان پایدار و باثبات گاز طبیعی در سطح جهان را با اختلال روبه‌رو کند و امنیت عرضه گاز طبیعی را به مخاطره بیندازد.

وزیر نفت ادامه داد: در این باره، حمایت کشورهای عضو و ناظر مجمع از ایده «سیاست‌زدایی از همکاری‌های بین‌المللی و جهانی گاز» و «بازگشت به منطق اقتصادی و چندجانبه‌گرایی» که در بیانیه نشست سران نیز به آن تأکید شده است، می‌تواند نقش مهمی در پایداری امنیت عرضه و تقاضای گاز در جهان و تحقق قیمت‌های عادلانه برای همه ذی‌نفعان صنعت جهانی گاز ایفا کند.

اوجی با تأکید بر اینکه اعمال تحریم‌های یکجانبه و فراقانونی علیه اعضای مجمع نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی، بلکه از عوامل عمده نااطمینانی‌های موجود در بازار انرژی جهانی است، تصریح کرد: بی‌ثباتی‌های راهبردی از عوامل اصلی وقایع اخیر در ارتباط با قیمت‌های بالای گاز طبیعی در اروپا است. تعادل بازار انرژی به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی است.

وی با بیان اینکه از راهبرد اساسی مجمع برای گذار به جهانی امن‌تر و باثبات‌تر در زمینه انرژی از طریق ارتقای همفکری و همکاری‌های راهبردی میان خود و دیگر ذی‌نفعان صنعت جهانی گاز حمایت می‌کنیم، گفت: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم آمادگی کامل دارد که با حسن نیت و رویکردی راهبردی، دست‌دردست همه شما همه ظرفیت‌های خود را در تحقق هر چه بهتر این راهبرد سازماندهی کند.

ایران و قطر ۱۴ سند همکاری امضا کردند

تهران و دوحه در حضور رئیس‌جمهوری و امیر قطر ۱۴ سند همکاری امضا کردند.

سید ابراهیم رئیسی در نخستین روز سفر خود به دوحه پایتخت قطر با تمیم بن حمد آل ثانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از این دیدار، وزیران امور خارجه، نفت، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و نیروی ایران با همتایان قطری خود در حضور رئیس‌جمهوری ایران و امیر قطر اسناد همکاری دو کشور را امضا کردند.

۱۴ سند همکاری امضا شده در زمینه هواپیمایی، تجاری، کشتیرانی، رادیو تلویزیون، سیاست خارجی (لغو روادید)، برق، استاندارد و فرهنگی و آموزشی است.

ایران و ونزوئلا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

ایران و ونزوئلا با هدف گسترش همکاری در بخش‌های مختلف صنعت نفت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

این تفاهم‌نامه با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، در بخش صدور خدمات فنی، انتقال فناوری، ارائه خدمات آموزشی، آموزش نیروی انسانی و همکاری در بخش توسعه صنعت پالایش به امضای جواد اوجی، وزیر نفت و فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیر امور خارجه ونزوئلا رسیده است.

وزیر نفت: اعلام آمادگی ایران برای همکاری با اعضای جی‌ئی‌سی‌اف در زمینه سوآپ گاز

وزیر نفت گفت: ایران آمادگی دارد با همه کشورهای عضو جی‌ئی‌سی‌اف در انواع روش‌ موجود در تجارت گاز طبیعی و ال‌ان‌جی اعم از سوآپ، ترانزیت و دیگر روش‌های متداول همکاری و مشارکت داشته باشد.

وزیر نفت به محض ورودش به دوحه ملاقات‌های فشرده‌ای را با وزیران نفت و انرژی کشورهای الجزایر، قطر و نیجریه و وزیر امور خارجه ونزوئلا به‌منظور هدف توسعه همکاری‌های دو جانبه و چندجانبه در حوزه انرژی داشت، وی پس از نشست فوق‌العاده وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف به ارزیابی زوایای مختلف این نشست پرداخت.

ارزیابی شما از برگزاری نشست وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف و تصمیم‌های آن چیست؟

نشست فوق‌العاده کنفرانس وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز به میزبانی کشور قطر برگزار شد. دستور کار این نشست، بررسی و تبادل‌نظر وزیران کشورهای عضو مجمع درباره مسائل شکلی و محتوایی مرتبط با برگزاری ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز و تهیه و آمادگی اسناد و مطالب لازم برای برگزاری نشست سران بود. در این زمینه، رئیس هیئت عالی‌رتبه گزارشی از تازه‌ترین اقدام‌ها و آمادگی کشور میزبان برای برگزاری نشست سران ارائه کرد و اسناد و بیانیه‌های مربوط به این نشست مورد بحث وزیران کشورهای عضو مجمع قرار گرفت و سرانجام تصویب شد، همچنین، متن بیانیه پایانی ششمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف ازسوی وزیران کشورهای عضو این نهاد تصویب شد.

ارزیابی و تحلیل جنابعالی از شرایط حاکم بر بازار گاز چیست؟

در دو سال اخیر شاهد شیوع ویروس کووید-۱۹ و سویه جدید آن، اُومیکرون، و تبعات ناخوشایند آن بر حیات اجتماعی و اقتصادی عمده کشورهای جهان بوده‌ایم. صنعت گاز با اینکه نسبت به دیگر بخش‌ها کمتر متأثر شده است اما از این قاعده مستثنی نبوده و فراز و فرودهایی را تجربه کرده است. ریشه بحران کنونی انرژی و به‌طور ویژه نوسان‌های بازار جهانی گاز، بیشتر موضوع عرضه و تقاضای گاز در سطح جهان است که به‌ویژه در سطح اتحادیه اروپا به‌واسطه کاهش حجم ذخیره‌سازی‌ها و محدودیت‌هایی که در زمینه عرضه گاز طبیعی و بالا رفتن قیمت آن در مناطق و بازارهای مختلف شده است. از طرف دیگر، بی‌ثباتی‌های راهبردی از عوامل اصلی وقایع اخیر در ارتباط با قیمت‌های بالای گاز طبیعی در اروپا بوده است.

با توجه به حضور و عضویت بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان گاز طبیعی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز، نقش این مجمع در کمک به کاهش بحران انرژی و برقراری ثبات در بازار و قیمت جهانی گاز طبیعی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مجمع کشورهای صادرکننده گاز با برخورداری از حدود نیمی از صادرات گاز طبیعی و ال‌ان‌جی جهان، توانسته است، با وجود شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا، نقش راهبردی خود در عرضه پایدار گاز طبیعی در جهان را همچنان حفظ کند. این امر، مرهون تداوم تلاش کشورهای عضو و بیانگر راهبرد موفق مجمع ما است. مجمع کشورهای صادرکننده گاز با عنایت به دوران گذار انرژی و توجه به الزامات تغییر اقلیم و توسعه پایدار، ارتقای امنیت عرضه گاز طبیعی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و حداکثر تلاش در بسترسازی توسعه فراگیر استفاده از گاز طبیعی و ال‌ان‌جی به عنوان سوخت قابل دسترسی و دوستدار محیط زیست در سطح جهان، به‌ویژه ملل دچار فقر انرژی، را در دستورکار خود قرار داده است.

با در نظر گرفتن ظرفیت‌های بالقوه ج.ا.ایران از نظر ذخایر، تولید و خطوط انتقال گاز طبیعی، ارزیابی جنابعالی از جایگاه و نقش ج.ا.ایران در تأمین تقاضای جهانی و منطقه‌ای گاز در چشم‌انداز سال‌های آینده چیست؟

راهبرد اساسی ایران به‌عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر اثبات‌شده گاز طبیعی جهان و همچنین از بنیانگذاران جی‌ئی‌سی‌اف متضمن حداکثر پشتیبانی از روح همکاری و تصمیم‌های جمعی جی‌ئی‌سی‌اف مطابق با اساسنامه و رویه‌های مورد توافق اعضای مجمع برای تحقق منافع صادرکنندگان و مصرف کنندگان گاز طبیعی است.

یکی از مواردی که افزون بر درآمدزایی، سهم ایران را در تجارت جهانی گاز افزایش می‌دهد، احیای سوآپ گازی است. تنها پس از چهار ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم، توافقی بین سه کشور ایران، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان به امضا رسید. امضای قرارداد سوآپ دو میلیارد متر مکعبی گاز بین ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان علاوه بر پایداری شبکه گاز ایران در استان‌های شمالی، تقویت سهم ایران در تجارت جهانی گاز را نیز به دنبال خواهد داشت.

عزم جدی دولت سیزدهم و وزارت نفت بر آن است که با توسعه مناسبات ایران در تجارت گاز در منطقه و پس از آن در سطح جهان، سهم خود را در تجارت گاز طبیعی و کمک به تأمین تقاضای رو به رشد گاز در جهان افزایش دهد.

ما این آمادگی را داریم که با همه کشورهای عضو مجمع صادر کنندگان گاز به روش‌های موجود در تجارت گاز طبیعی و ال ان جی اعم از سوآپ، ترانزیت و دیگر روش‌های متداول همکاری و مشارکت داشته باشیم. باید به این مسئله توجه کرد که ژئوپلیتیک کشور ما به گونه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان مطلوبترین کوریودور انتقال گاز به شرق و غرب مورد استفاده قرار گیرد.

ما نه تنها صاحب بزرگترین ذخایر گاز جهان هستیم بلکه از شمال و جنوب با بزرگترین دارندگان جهان نیز همسایه هستیم، از شمال با روسیه و ترکمنستان و آذربایجان و در جنوب با کشور قطر از همسایگان ما هستند، در همین حال از طریق کشور ترکیه به کوریدور صادراتی با قاره اروپا دسترسی داریم همه این شرایط حاکی از اهمیت ایران به عنوان یکی از ارکان اصلی تجارت گاز در جهان است. در همین حال به‌دلیل وسعت زیاد کشور امکان احداث ذخیره سازی با همکاری اعضای مجمع برای کنترل شرایط فصلی وجود دارد. شایان ذکر است به‌عنوان کشوری پیشرو در احداث و گسترش شبکه گازرسانی داخلی ما توان فنی و مهندسی مناسب و استاندارد برای مشارکت با کشورهای عضو مجمع را داریم.

وزیر نفت در پایان از میزبانی شایسته و صمیمانه سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر، طارق اَل‌مولا، رئیس نشست فوق‌العاده وزارتی مصر، یوری سنتورین، دبیرکل پیشین و محمد حامل، دبیرکل کنونی مجمع و تلاش‌های کارکنان توانمند دبیرخانه و سایر دست‌اندرکاران برای برگزاری هر چه بهتر این نشست قدردانی کرد.

به اشتراک بگذارید : | | |