شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : عزم شرکت ملی نفت ایران برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های زیست‌بوم نوآوری صنعت نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پیامی هفته پژوهش را به فعالان، محققان و تلاشگران عرصه پژوهش تبریک گفت و بر بهره‌مندی از تمام توانمندی‌ها و ظرفیت‌های زیست‌بوم نوآوری صنعت نفت تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در پیام محسن خجسته‌مهر آمده است: “زیست بوم نوآوری صنعت نفت، بستر توسعه‌ی اقتصاد دانش‌بنیان این صنعت راهبردی كشور است. در چنددهه‌ی اخیر كه سرعت رشد علمی ایران رو به فزونی نهاده، تلاش‌های صورت‌پذیرفته از سوی تمامی دست‌اندركاران در جهت گسترش ابعاد مختلف این زیست‌بوم ستودنی است.

با این حال، تحولات در كسب و كار صنایع بالادستی نیز متوقف نشده است؛ پویایی خیره‌كننده‌ی بازارهای بین‌المللی نفت و گاز، افزوده شدن مالكیت‌های فكری به دارایی‌های كشورها و بنگاه‌های نفتی و گازی در كنار حجم ذخایر منابع زیرزمینی، قرارگرفتن بیشتر كشورها در مسیر گذار انرژی از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدید‌پذیر و درنوردیده‌‌ شدن عرصه‌های مختلف صنعت نفت توسط فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم بالاخص تحول دیجیتال باعث شده است توسعه‌ی دانش‌های كاربردی و تجاری‌‌سازی فناوری به یك اولویت برای شركت‌های ملی و بین‌المللی اكتشاف و تولید نفت تبدیل شود.

در این شرایط پویا، رویكرد شركت ملی نفت ایران در دولت جدید حمایت واقعی از گسترش این زیست‌بوم و توسعه فناوری است تا این بنگاه با عرضه‌ی فناوری به‌جای صادرات نفت خام در منطقه و جهان به خلق ارزش برای كشور بپردازد.

از جمله مهم‌ترین محورهای این زیست‌بوم توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی، احیای چاه‌های كم بازده، جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه و همچنین احصاء نیازها و چالش‌های عملیاتی است كه همت كارآفرینان، اندیشمندان دانشگاهی و متخصصین شركت‌های دانش‌بنیان را می‌طلبد تا با راهكارهای فناورانه، بروندادهای زیست‌بوم را كارا و اثربخش نمایند.

در این بین آنچه مسئولیت و ماموریت همه‌ی ما را خطیر می‌سازد، دستور مقام معظم رهبری در آخرین دیدار خود با نخبگان است كه امر به افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی تا میزان حداقل پنج درصد طی حداكثر چهار سال آتی فرمودند.

با عنایت به این مهم، شركت‌ ملی نفت ایران و شركت‌های تابعه عزم لازم را دارند تا با بهره‌مندی از تمام توانمندی‌ها و ظرفیت‌های زیست‌بوم نوآوری صنعت نفت با محوریت مدیریت پژوهش و فناوری و همچنین پارك نوآوری و فناوری صنعت نفت، در این مسیر نقش‌آفرینی نماید.

در پایان، فرصت را مغتنم شمرده و ضمن عرض خداقوت، روز پژوهش را به همه‌ی اساتید دانشگاهی، دانشجویان، محققین، متخصصین، كارآفرینان و همكاران خود در زیست‌بوم نوآوری صنعت نفت تبریك می‌گویم و برای یكایك این عزیزان آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون دارم‌.

۲/۳۲۵۷۸

به اشتراک بگذارید : | | |