شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : وزارت نفت گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خود را به مجلس ارائه کرد

وزیر نفت گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد که در این میان توفیق‌های به دست آمده، قابل توجه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی، وزیر نفت روز پنجشنبه (۱۱ آذرماه) در پیامی در شبکه های اجتماعی با اعلام ارائه گزارش خود به مجلس شورای اسلامی، به افزایش قابل توجه فروش نفت، میعانات گازی، گاز صادراتی، فرآورده‌ها و محصولات پتروشیمی، تحقق صددرصدی تعهدات مالی وزارت نفت در تبصره ۱۴، احیای دیپلماسی انرژی و همچنین تشریح دلایل اهمیت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و برنامه احداث یک پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای توسط وزارت نفت به نام شهید سلیمانی به عنوان بخشی از محورهای این گزارش اشاره کرد.

افزایش قابل توجه فروش نفت نسبت به پارسال

جواد اوجی، وزیر نفت زمانی که به‌عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های خود را افزایش فروش و صادرات نفت ایران که از مسیرهای مختلف مانند تهاتر با کالا یا سرمایه انجام می‌شود، اعلام کرد.

او در همان زمان تأکید کرد که ایران خود را معطل توافق و رفع تحریم‌ها نمی‌کند و صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد، موضوعی که حالا پس از ۱۰۰ روز مشخص شده که برای آن برنامه وجود داشته است و اوجی از همان ابتدا افزایش صادرات نفت را اولویت اصلی خود قرار داده است.

وزیر نفت به تازگی در نشستی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که مقدار فروش نفت نسبت به پارسال افزایش خیره‌کننده‌ای داشته، از سویی تأکید کرده است که وزارت نفت خود را معطل تحریم‌ها نمی‌کند و تلاش می‌کند با استفاده از ظرفیت‌ها و روش‌های مختلف فروش، توفیق‌های بیشتری حاصل شود.

ایران به‌دنبال جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی

موضوع قابل توجه دیگر که وزیر نفت نیز بارها آن را مورد تاکید قرار داده است آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جذب هرگونه سرمایه‌گذار خارجی و داخلی است. موضوعی که به گفته اوجی، «از نان شب هم واجب‌تر است.»

وزیر نفت در این باره اعلام کرده که به سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در پروژه‌های صنایع نفت و گاز کشور نیاز است و محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم پیرو این موضوع تاکید کرده است «از ورود سرمایه‌های خارجی استقبال می‌کنیم، گفت: اگر به هر دلیلی سرمایه‌گذاری خارجی محقق نشود، سناریوهای مختلف روی میز است و منتظر خارجی‌ها نمی‌مانیم.»

با این حال وزارت نفت در همین مدت کوتاه توفیق‌هایی به‌ویژه در حوزه دیپلماسی انرژی به دست آورده است که نمونه آن امضای قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز با دو جمهوری آذربایجان و ترکمنستان است.

در سال‌های گذشته، پرداخت نکردن بدهی گازی به ترکمنستان سبب شد واردات گاز از این کشور متوقف شود وزارت نفت همسو با توسعه روابط با همسایگان و تقویت دیپلماسی انرژی در روزهای اخیر خبری خوش برای مردم کشور داشت و قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران هفتم آذرماه با حضور رؤسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری‌ اقتصادی (اکو) امضا شد.

ایران طبق این قرارداد سه‌جانبه از اول زمستان سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان به آذربایجان تحویل می‌دهد. کارشناسان معتقدند قدرت دیپلماسی ایران با امضای این قرارداد افزایش، قابلیت تحریم‌پذیری ایران کاهش و نقش ایران در مبادلات گازی منطقه افزایش می‌یابد.

نگاه ویژه وزارت نفت به معیشت کارکنان

سامان‌دهی شرایط سرمایه انسانی و حل و رفع مشکلات کارکنان وزارت نفت از نخستین روز حضور اوجی در مجلس برای کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و در ادامه در نشست‌های مشترک و سفرهای استانی مورد تأکید قرار گرفت.

وزیر نفت در هفته‌های آغازین کار خود در نخستین گام با صدور ابلاغیه‌ای خواستار توقف اقدام‌های اجرایی و لغو بعضی ابلاغیه‌های مربوط به حوزه منابع انسانی شد، همچنین دستور بررسی و اصلاح ابلاغیه‌ها و شیوه‌نامه‌های مربوط به منابع انسانی را در ۹ بخش به معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت ابلاغ کرد.

او به تازگی و در دیدار با نماینگان مجلس شورای اسلامی هم از آنان درخواست کرده تا نگاه ویژه‌ای به کارکنان صنعت نفت در بودجه کل کشور سال ۱۴۰۱ داشته باشند زیرا آنها پیشتازان جنگ اقتصادی هستند.

از دیگر اقدام‌های انجام‌شده در این مدت می‌توان به تکمیل فرآیند جذب مشمولان ایثارگر تا پایان سال، برنامه‌ریزی برای جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، برنامه‌ریزی برای احیای ۱۰ هزار سمت سازمانی حذف‌شده در سطح صنعت نفت، موافقت وزیر نفت با پیشنهاد حمایت و تقویت بنیه مالی بازماندگان متوفیان غیررسمی حوادث ناشی از کار در این صنعت، سامان‌دهی وضع پرداخت فوق‌العاده‌های کارکنان قراردادی مدت‌موقت وزارت نفت، افزایش حق‌الزحمه بهره‌وری کارکنان قرارداد مدت‌موقت و پیمانکار، همچنین پرداخت بهره‌وری نیمه نخست نیروهای پیمانکاری و قرارداد موقت صنعت نفت در ماه‌ جاری با فرمول جدید اشاره کرد.

تلاش‌های ۱۰۰ روزه وزارت نفت برای آبادانی و امیدآفرینی

به اشتراک بگذارید : | | |