شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : امور مالی نفت، نگاهی جامع، ملی و مسئولانه به تامین منابع مالی کشور دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه امور مالی این شرکت می‌بایست خود را برای نقش‌آفرینی موثر در سطح بین‌الملل آماده و تقویت کند، گفت: امور مالی شرکت ملی نفت، نگاهی جامع، ملی و مسئولانه به تامین منابع مالی کشور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر در نشست تکریم اکبر سهیلی پور و معارفه محمد روستا، مدیر امور مالی این شرکت با تاکید بر این که حجم فعالیت و مسئولیت در مدیریت امور مالی شرکت ملی نفت ایران بسیار بالا است، گفت: شاید برخی تصور کنند کار اصلی امور مالی نفت خزانه‌داری است، در حالی که اینگونه نیست و نباید از نقش مهم تامین منابع مالی و وصول مطالبات توسط این مدیریت نیز غافل شد.

وی با بیان این که امور مالی شرکت ملی نفت در شرایطی نامتوازن، نگاهی جامع، مسئولانه و ملی به تامین منابع مالی کشور دارد، افزود: این اهتمام و تعصب در مجموعه نفت برای تامین منابع ارزی مورد نیاز کشور نیز وجود دارد.

* ضرورت اعمال نظر کارشناسی در قراردادها

معاون وزیر نفت تصریح کرد: مدیریت امور مالی علاوه بر اینکه بایستی به سمت تامین منابع مالی حرکت کند، در زمینه عقد قراردادها نیز باید نقش تحلیلی و کارشناسی را به بهترین شکل انجام دهد.

خجسته‌مهر با بیان اینکه نفت از اموال و دارایی‌های مطلوبی برخوردار است، از مشکلات نقدینگی به عنوان یکی از چالش‌های مهم یاد کرد و گفت: نقدینگی رونق کسب و کار را به همراه دارد و در این بخش امور مالی شرکت ملی نفت می‌بایست همبستگی قابل قبولی با بخش سرمایه گذاری، توسعه و تولید داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نقش امور مالی شرکت نفت صرفا خزانه‌داری و حسابداری نیست، گرچه این موارد از الزامات فعالیت مالی است، توضیح داد: امور مالی نفت باید به سمت تامین منابع مالی اثربخش حرکت و نقشی مهم در تجزیه و تحلیل موضوع‌های مالی قراردادها ایفا کند.

* وصول مطالبات؛ اولویت مهم

معاون وزیر نفت از وصول مطالبات به عنوان یکی دیگر از موضوع‌های مهم امور مالی در راستای حفظ منافع شرکت ملی نفت ایران یاد کرد و گفت: مطالبات ما از بخش‌های مختلف اعم از داخلی و خارجی بسیار قابل توجه است که با وصول موفقیت‌آمیز آن‌ها می‌توانیم فعالیت‌های مربوط به حوزه سرمایه‌گذاری خود را پیش ببریم و این امر از وظایف مدیریت امور مالی در همکاری با سایر بخش ها از جمله مدیریت امور حقوقی است.

خجسته‌مهر افزود: با توجه به این که در حال حاضر در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، طبیعی است در این دوران، امر خطیر مدیریت مالی سهل نخواهد بود و نیاز به پیاده سازی مدیریتی پیشرفته دارد.

* حراست و نگهداری از منابع مالی

وی افزود: کاهش هزینه‌ها، یکی دیگر از فعالیت های مهم امور مالی است و این رویکرد مربوط به تنها یک طرح یا موضوع نیست.

خجسته‌مهر با بیان این که امور مالی تنها پرداخت کننده نیست و می‌بایست در حراست و و نگهداری از منابع مالی نیز اثرگذاری لازم را داشته باشد، عنوان کرد: تحقق این امر تاثیر قابل ملاحظه ای بر اقتصاد کسب و کار شرکت ملی نفت ایران دارد.

معاون وزیر نفت افزود: منابع مالی تحت اختیار می‌بایست به طرحی تخصیص داده شود که آماده اجراست و صورت وضعیت دارد اما مشاهده می‌شود در برخی طرح‌ها پیشرفت مالی نسبت به پیشرفت فیزیکی آن پایین است و توازن لازم را ندارد که این نقیصه باید اصلاح شود.

خجسته‌مهر، بر استفاده مطلوب از درآمدهای ارزی برای استفاده حداکثری در شرکت تاکید کرد و گفت: باید بدانیم که با چه شیوه ای و در چه شرایطی از درآمدهای ارزی خود استفاده کنیم تا بتوانیم حداکثر بازدهی را داشته باشیم.

* استفاده از روش‌های به‌روز و علمی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: ما می‌بایست به شیوه ای علمی و به روز، تحولی در بخش مالی ایجاد کنیم و در این راستا باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که برخی اوقات منابعی را به عنوان سرمایه گذاری تخصیص می‌دهیم که حداقل درآمد را برای نفت به همراه دارد که ممکن است شیوه تخصیص ما درست نباشد و باید به این موضوع نیز توجه کنیم.

خجسته‌مهر از تلاش‌های اکبر سهیلی‌پور در مدت تصدی سمت مدیر امور مالی شرکت ملی نفت قدردانی کرد و محمد روستا را نیز فردی توانمند در حوزه مسایل اقتصادی و مالی صنعت نفت دانست.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست، اکبر سهیلی پور به تشریح بخشی از اقدام های خود در مدت زمان تصدی این مسئولیت پرداخت و محمد روستا، نیز برنامه ها و رویکردهای مورد نظر برای اداره امور مالی نفت را تببین کرد.

به اشتراک بگذارید : | | |