شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : برگزاری جلسه هم¬اندیشی و بررسی مطالعات طرح جامع جزیره لاوان

منطقه ویژه منطقه یک پهنه جغرافیایی محصور با یک مدیریت حمکروایی واحد، با ارایه مشوق­های مالیاتی و تسهیلات گمرکی جهت ایجاد یک محیط نهادی آزاد می­باشد. اهداف مناطق ویژه جذب سرمایه­گذاری مستقیم خارجی (FDI)، کاهش بیکاری مخصوصاً در مناطق محروم، ایجاد یک محیط آزمایشی جهت اجرای سیاست­های آن منطقه در کل کشور و ایجاد یک سیستم توسعه جهت ارتقای سطح رفاه مردم است. به منظور رسیدن به این اهداف، بایستی برنامه­ریزی مناسب بر اساس پتانسیل موجود هر منطقه صورت پذیرفته و برنامه مذکور به نحو مطلوب و با مشارکت کلیه نهادهای درگیر اجرا گردد.

مطابق “قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی”، هر منطقه پس از تاسیس بایستی نسبت به تدوین طرح جامع و کالبدی خود اقدام نماید. در این طرح بر اساس پتانسیل­های موجود و اصول حاکم بر مطالعات، استراتژی­های توسعه تبیین می­گردد. در این راستا شرکت منطقه ویژه اقتصادی لاوان در انتهای سال ۱۳۹۷ با عقد قرارداد با یکی مهندسین مشاور مجرب کشور، نسبت به تهیه و تدوین این مطالعات اقدام نمود. اصول حاکم بر این مطالعه جذب سرمایه داخلی و خارجی بخش خصوصی، توسعه صادرات، جایگزینی واردات، توسعه سبز و مشارکت حداکثری ذیمدخلان سطح جزیره، شهرستان و استان بود.

بدین منظور در جلسه­ای که در تاریخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۹ با حضور نمایندگان اداره کل شیلات استان هرمزگان، منابع طبیعی شهرستان بندرلنگه، منطقه لاوانِ شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت پالایش نفت لاوان، شرکت پخش فرآوده­های نفتی (ناحیه لاوان)، سازمان بنادر و دریانوردی، گمرک، دهیاری و شواری اسلامی روستای لاوان برگزار گردید، نتایج مطالعات طرح جامع به صورت تفصیلی برای حاضرین ارایه شد. در انتها حاضرین در جلسه نیز دیدگاه­های خود در خصوص طرح ارایه نمودند.

به اشتراک بگذارید : | | |