شما اینجا هستید   |

تلاش شل برای تطابق با قیمت های جدید نفت

شرکت انگلیسی-هلندی رویال داچ شل اخیرا از سوی سهام دارانش تحت فشار قرار گرفته است تا پس از معامله «گروه BG»، مخارج سالانه خود را به کم تر ۳۰ میلیارد دلار کاهش دهد و به این وسیله بتواند سود سهام خود را حفظ کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به نقل از رویترز، طی سال گذشته با کاهش بی سابقه بهای نفت از ۱۱۶ دلار در ازای هر بشکه به ۴۰ دلار،  شرکت شل و چندین شرکت بزرگ نفتی دیگر نسبت به کاهش چشمگیر سقف بودجه و چشم پوشی از پروژه های عظیم نفتی و حذف ده ها هزار فرصت شغلی اقدام کرده اند.
بر پایه این گزارش، این شرکت انگلیسی-هلندی طی سال گذشته مخارج و هزینه های خود را به میزان ۲۸.۹ میلیارد دلار کاهش داد و برای نخستین بار در ۳۰ سال اخیر هزینه های سرمایه در صنعت نفت و گاز در دنیا برای دومین بار متوالی کاهش بی سابقه ای را تجربه کرد.
«بن فان بوردن» مدیرعامل شرکت شل در ماه فوریه اعلام کرد: گزینه های موجود روی میز برای کاهش هزینه های شرکت می بایست با شرایط حاکم بر بازار نفت همخوانی داشته باشد.
هزینه های سرمایه شرکت شل ۳۳ میلیارد دلار است که این رقم بالاترین در میان رقبای شل محسوب می شود. به طوری که حتی از شرکت بزرگ آمریکایی «اگزون موبیل» با رقم سرمایه ۱۰ میلیارد دلار پیشی گرفته است. اما اکنون که میزان بدهی این شرکت به حدود ۲۵ درصد از میزان کل سرمایه اش در بازار رسیده است، سرمایه گذاران و تحلیل گران معتقند شل نیاز است کمربند صرفه جویی خود را بیش از پیش محکم تر کند.
گفتنی است شرکت شل از زمان جنگ جهانی دوم میزان سود سهام خود را کاهش نداده است و مصمم است این میزان را حتی پس از معامله «گروه GB» بدون تغییر حفظ کند.
دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |