شما اینجا هستید   |

واکنش منابع هندی به سفر نفتی به ایران
وزیر نفت هند به منظور توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی از جمله مشارکت در توسعه میدان فرزاد ب، خرید نفت بیشتر، قیمت گذاری گاز وارداتی از ایران و ایجاد توازن در پرداخت‌های نفتی ۲۱ و ۲۲ فروردین به تهران سفر خواهد کرد.
به گزارش جهان، فارس به نقل از ایکانومیک تایمز خبر داد، دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، در ۹ و ۱۰ آوریل (۲۱ و ۲۲ فروردین) به منظور توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی از جمله مشارکت شرکت «ا‌ُان‌جی‌سی» در توسعه میدان فرزاد ب، خرید نفت بیشتر، قیمت گذاری گاز وارداتی از ایران و ایجاد توازن در پرداخت‌های نفتی به تهران سفر خواهد کرد.گفته می شود این سفر نخستین سفر در سطح وزیر از هند به ایران از زمان برداشته شدن تحریم‌ها به شمار می‌رود.

این روزنامه هندی به نقل از منابعی که آنها را معتبر خواند، نوشت پرادهان همچنین در این سفر با مقامات ایرانی در مورد پروژه‌های پایین دستی نظیر تاسیسات پتروشیمی و تولید کود شیمیایی در منطقه آزاد تجاری چابهار مذاکره خواهد کرد.

پس از این سفر، وزیرخارجه هند در ۱۷ و ۱۸ آوریل (۲۹ و ۳۰ فروردین) به تهران سفر خواهد کرد.

منابع آگاه می گویند با توجه به اینکه ایران دروازه هند برای ورود به آسیای مرکزی، روسیه و اروپا محسوب می‌شود، دولت مودی امید دارد تا با سفر به ایران در سطوح بالا در ماه آوریل در پروژه‌های ایران مشارکت کند. پروژه‌های مواصلاتی از طریق ایران که هند را به آسیای مرکزی مربوط می کند و همچنین تقاضا برای انرژی، سیاست هند را به سوی ایران سوق می‌دهد.

امیرحسین زمانی‌نیا معاون وزیر نفت ایران روز دوشنبه در تهران به خبرنگاران گفته است: «میدان گازی فرزاد ب، خرید نفت از ایران و سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی، از مهمترین موضوعات مورد بحث در (این سفر)‌ خواهند بود.»

به گزارش فارس، میدان گازی فرزاد ب، یک میدان عظیم گازی ایران است که در سال ۲۰۰۸، توسط کنسرسیومی به رهبری شرکت نفت و گاز طبیعی هند آن را کشف کرد، اما به دلیل تحریم ها از آن بهره برداری خودداری کرد. اکنون هند تلاش می‌کند امتیاز توسعه این میدان گازی را به دست بیاورد. این میدان گازی ۱۲٫۸ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز دارد.

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |