شما اینجا هستید   |

خبرگزاری فارس: آغاز صادرات گاز به عراق در اواخر اردیبهشت ماه با 7 میلیون متر مکعب در روز/ عراق بزرگترین خریدار گاز ایران می‌شود
معاون وزیر نفت خبر داد:
آغاز صادرات گاز به عراق در اواخر اردیبهشت ماه با ۷ میلیون متر مکعب در روز/ عراق بزرگترین خریدار گاز ایران می‌شود

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه از اردیبهشت ماه روزانه ۷ میلون متر مکعب گاز به عراق صادر می شود،گفت: با اجرایی شدن قرارداد بصره، عراق بزرگترین خریدار گاز ایران می شود.

به گزارش اویل نیوز؛ حمیدرضا عراقی با اشاره به آماده بودن ایران برای صادرات گاز به عراق گفت: ایران برای صادرات گاز به عراق دو قرارداد دارد که یکی قرارداد صادرات گاز به بصره و دیگری صادرات گاز به بغداد است و قرارداد صادرات به بغداد برای استفاده در نیروگاه‌های «المنصوره» و «بغداد» خواهد بود.
معاون وزیر نفت ادامه داد: هم اکنون گاز ایران به منطقه نفت‌شهر رسیده و به زودی مشعل گاز در منطقه نفت‌شهر روشن خواهد شد که نشان دهنده آماده بودن ایران برای صادرات گاز به بغداد است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: اما در دیدار اخیری که با مسئولان صنعت نفت عراق داشتیم به درخواست طرف عراقی قرار براین شد که در اردیبهشت ماه و یا اوایل خرداد ماه رسما کار صادرات گاز ایران به عراق آغاز می شود.
عراقی با اشاه به حجم صادرات گاز ایران به بغداد گفت: براساس تفاهم نامه ای که امضا کردیم قرار است در ۹ ماه اول روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز به عراق بدهیم که به مرور زمان و طی تقریبا ۲ سال بعد به روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب می رسد.
وی تصریح کرد: قرارداد صادرات گاز ایران به عراق ۶ ساله است که با اجرایی شدن صادرات گاز به بصره باید گفت عراق بزرگترین مشتری گاز ایران می شود.
به گزارش خبرنگار فارس اخیرا امان‌ الله زارع در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: احداث پروژه خط لوله انتقال گاز ایران از پارس جنوبی به بغداد جهت تأمین سوخت نیروگاه‌های برق این شهر به پایان رسیده است و در ایام نوروز با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: این خط لوله از چهارمله به نفت‌شهر احداث شده است، طول خط لوله ۹۸ کیلومتر، با قطر ۴۸ اینچ و فشار ۱۰۵۰، PSI است که به خط لوله ششم سراسری کشور متصل خواهد شد.
زارع ادامه داد:‌ خط لوله شامل یک ایستگاه لانچر، یک ایستگاه رسیور، ۳ شیر بین‌راهی و یک ایستگاه اندازه‌گیری (میترینگ) است.
به گفته مدیرعامل گروه تخصصی نیروگستر، ارزش پروژه ۷۰ میلیون یورو ارزی و ۱۶۰ میلیارد تومان ریالی است، کارفرمای پروژه شرکت توسعه مهندسی گاز و پیمانکار قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء است.
وی گفت: پروژه به صورت ‌EPC بوده و توسط گروه تخصصی نیروگستر طراحی شده است.
زارع افزود: اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز چهارمله به نفت‌شهر اول مهرماه سال ۹۱ آغاز شد و هم اکنون آماده بهره‌برداری است. عراقی‌ها امیدوار هستند با بهره‌برداری این خط لوله مشکل تأمین برق شهر بغداد در تابستان برطرف شود.
وی ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی مدیران شرکت ملی گاز، صادرات گاز ایران به بغداد تا اواخر تیرماه ۹۵ آغاز خواهد شد.
مدیرعامل گروه تخصصی نیروگستر همچنین تصریح کرد: هم اکنون تزریق گاز به این خط لوله به اتمام رسیده است و در ایام نوروز آماده افتتاح توسط رئیس جمهور خواهد بود.
منبع: فارس
دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |