شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : لزوم گسترش همکاری ایران و ویتنام در بخشهای انرژی، نفت و گاز

رئیس جمهوری تاکید کرد:
لزوم گسترش همکاری ایران و ویتنام در بخشهای انرژی، نفت و گاز
رئیس جمهوری ویتنام به تهران می آید
استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهوری ویتنام
رئیس جمهوری گفت: ایران و ویتنام می‌توانند در تمامی زمینه‌ های تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، نفت و گاز، کشاورزی، صدور خدمات فنی، مهندسی، صنعت خودرو، شیلات و احداث نیروگاه همکاریهای خود را ارتقا دهند.
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی، امروز (دوشنبه، ٢٤ اسفندماه) در نشست مشترک هیئتهای بلندپایه ایران و ویتنام با بیان این که دو کشور در بسیاری از زمینه‌ ها و مسائل سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی، منافع مشترک و نقطه نظرات نزدیکی دارند، گفت: ظرفیتهای بسیار خوبی برای توسعه همکاریها و روابط میان تهران و هانوی وجود دارد که باید از آنها در جهت توسعه مناسبات همه‌ جانبه و منافع دو ملت استفاده کنیم.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به این که باید کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور فعالتر شده، زمینه‌ های گسترش روابط را بررسی و آنها را به اسناد همکاری بدل کند، افزود: ایران و ویتنام می‌توانند در یک برنامه پنج ساله رقم مبادلات تجاری خود را به سقف دو میلیارد دلار برسانند.

وی با بیان این که سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران، توجه ویژه به گسترش روابط با کشورهای آسیایی و عضو آ.س.آن در کنار بهبود روابط بین‌المللی است، تصریح کرد: توسعه مناسبات با ویتنام با توجه به جایگاه این کشور در آ.س.آن و منطقه شرق آسیا از اهمیت ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

روحانی با اشاره به این که در دهه پنجم روابط ایران و ویتنام، این سفر می‌تواند تحرکی برای گسترش همکاریها میان دو کشور باشد، عنوان کرد: ایران و ویتنام می‌توانند در تمامی زمینه‌ های تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، نفت و گاز، کشاورزی، صدور خدمات فنی، مهندسی، صنعت خودرو، شیلات و احداث نیروگاه همکاریهای خود را ارتقا دهند.

رئیس جمهوری رفع موانع مالی و بانکی را اولین گام در جهت توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور برشمرد و با اشاره به ضرورت همکاری بیشتر میان سرمایه‌ گذاران و بخشهای خصوصی دو کشور اظهار امیدواری کرد تا در آینده شاهد گسترش روابط میان بخش خصوصی و سرمایه‌ گذاران دو کشور باشیم.

وی با بیان این که ایران و ویتنام همکاری مشترک خوبی در سازمانهای بین‌المللی بویژه جنبش عدم تعهد دارند که باید آنرا گسترش دهند، گفت: وزرای خارجه دو کشور باید در زمینه اهداف مشترک از جمله مبارزه با تروریسم رایزنیهای بیشتری با هم داشته باشند.

ترانگ تان سانگ، رئیس جمهوری ویتنام نیز در این نشست ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و تقدیر از میهمان نوازی مسئولان کشورمان گفت: موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای و تعامل سازنده با جهان موجب خوشحالی ملت ویتنام شده است و ما انعطاف و مقاومت مردم ایران را به خاطر مجاهدت‌ در دوران تحریم و نیز موفقیتهایی که در سالهای اخیر بدست آورده‌اند، تحسین می‌کنیم.

رئیس جمهوری ویتنام تشکیل کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور را موجب تحرک در مسیر گسترش مناسبات فیمابین برشمرد و با تاکید بر ضرورت شناسایی زمینه‌ های توسعه همکاریها و تقویت مناسبات افزود: ویتنام آمادگی دارد تا در زمینه گسترش همه‌ جانبه مناسبات و تبادل تجربیات با ایران فعالتر از پیش گام بردارد.

وی با اشاره به این که هانوی به دنبال گسترش همکاریهای اقتصادی و تجاری با تهران است، تصریح کرد: ما باید از ظرفیتهای تجاری و سرمایه‌ گذاری دو کشور استفاده کرده و بتوانیم در آینده نزدیک حجم مبادلات تجاری خود را بیش از پیش افزایش دهیم.

شانا

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |