شما اینجا هستید   |

افت قیمت نفت تلخ ترین اتفاق سال ۹۴

زنگنه: کشورهایی که به کاهش قیمت نفت دامن زدند تحت فشارند

وزیر نفت تلخ ترین اتفاق سال ۹۴ را کاهش قیمت نفت عنوان کرد و گفت: کسانی که در یک مقطعی به کاهش قیمت نفت دامن زدند هم اکنون تحت فشار زیادی قرار دارند و دلشان نمی خواهد این وضع ادامه یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، بیژن زنگنه در گفتگو با خبرنگاران درباره تلخ ترین و شیرین ترین اتفاق سال ۹۴ گفت: اتفاقهای تلخ زیادی داشتیم؛ اما پایین آمدن قیمت نفت و تامین نشدن منابع مالی برایمان سخت بوده است.

وی شیرین ترین اتفاق سال ۹۴ را نیز اجرای برجام، لغو تحریمهای ایران و همچنین انتخابات هفتم اسفندماه عنوان کرد و افزود: از منظر کار، انتخابات هفتم اسفندماه برای ما بسیار مهم بود زیرا مردم، اعتدال و عقلانیت را تایید کردند و این موضوع برای دولت که همه مسائل آن با عقلانیت، همدلی و میانه روی پیش می رود، بسیار شیرین است.

به کمتر از ۷۰ دلاری هم راضی هستیم

وزیر نفت دراین باره که، پیش بینی شما از قیمت نفت چیست با اشاره به این که هیچکس نمی تواند قیمت نفت را پیش بینی کند، تصریح کرد: استنباط من این است، برخی کشورها که سبب کاهش قیمت نفت شدند هم اکنون از آن آسیب دیده اند و تحت فشار قرار گرفته اند و تمایل دارند این وضع را سامان دهند.

وی درباره دلیل افزایش قیمت از ۲۰ به ۴۰ دلار برای هر بشکه در ماه ژانویه، با بیان این که قیمت نفت تا این اندازه بالا نرفته و هنوز در سطوح ۳۰ دلار برای هر بشکه معامله می شود، افزود: من فکر می کنم بازار می داند قیمت پایین نفت برای اقتصاد جهان در کوتاه مدت و بلند مدت خوشایند نیست؛ همانطور که گفتم کسانی که در مقطعی به کاهش قیمت نفت دامن زدند هم اکنون تحت فشار زیادی قرار دارند و دلشان نمی خواهد این وضع ادامه یابد.

زنگنه درباره این که آیا نفت ۷۰ دلاری، قیمت مناسبی است، آن را تایید کرد و افزود: قیمت مناسبی است، اما ما به کمتر از آن هم راضی هستیم.

وزیر نفت درباره زمان برگزاری نشست روسیه و اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز اظهار کرد: هنوز برگزاری این جلسه جدی نیست، اما باید توجه داشت اگر پیش از برگزاری نشست توافق اصولی صورت نگیرد، خاصیت چندانی ندارد.

محدودیتی برای حضور شرکتهای آمریکایی وجود ندارد

زنگنه درباره مذاکره با مسئولان جنرال الکتریک آمریکا با اشاره به این که این جلسه با معاون وی برگزار شده است، یادآور شد: نگاه آنها خیلی مثبت بود و ما نیز با آنها این گونه برخورد کردیم؛ همیشه گفته ایم برای حضور شرکتهای آمریکایی در ایران محدودیتی وجود ندارد و این دولت آمریکاست که برای آنها محدودیت گذاشته است.

وزیر نفت درباره امضای سند محرمانگی با توتال برای آزدگان جنوبی نیز گفت: این سند امضا شده است و هم اکنون شرکت توتال در حال مطالعه این میدان است تا پیشنهاد خود را ارائه دهد.

وی درباره آزدگان شمالی نیز با اشاره به این که، کار این میدان تقریبا به پایان رسیده و در حال تولید است، افزود: برای حضور چینی ها در فاز دوم این میدان طبق قرارداد مشکلی وجود ندارد و به آنها اعلام شد که پیشنهادهای خود را دراین زمینه ارائه دهند.

تا تحقق هدف تولید ۴ میلیون بشکه نفت، کاری با ما نداشته باشند

وزیر نفت درباره حضور الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در ایران، با بیان این که وی بزودی به تهران سفرمی کند، افزود: وزیر انرژی روسیه به عنوان رئیس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور به تهران سفر می کند و تنها برای مباحث انرژی به ایران نمی آید، اما به طور طبیعی با بنده نیز ملاقاتی خواهد داشت.

وی درباره این که آیا وزیر انرژی روسیه در این سفر موفق به متقاعد کردن شما برای پذیرش طرح تثبیت تولید می شود، افزود: تا زمانی که تولید نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز نرسد کاری با ایران نداشته باشند و پس از آن با آنها همراهی می کنیم.

زنگنه درباره صادرات نفت ایران نیز افزود: ایران بهمن ماه امسال، یک میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر کرده است که در اسفندماه این مقدار به دو میلیون بشکه در روز می رسد.
منبع:وزارت نفت

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |