شما اینجا هستید   |

    : اهداف شرکت

اهداف شرکت


الف) تهیه و تدوین، به‌روزرسانی و مدیریت طرح جامع و کالبدی منطقه ویژه اقتصادی.

ب) مدیریت توسعه و پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری و تحرک در اقتصاد .

منطقه ای و تولید و پردازش کالا، انتقال فناوری، صادرات غیرنفتی، ایجاد اشتغال مولد و جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، صادرات مجدد، عبور خارجی (ترانزیت) و انتقال کالا (ترانشیب) در محدوده منطقه ویژه.

پ) ارائه خدمات عمومی زیر بنایی و مهندسی و تسهیلات مواصلاتی، انبارداری، گمرکی، تخلیه، بارگیری، بهداشتی، فرهنگی، ارتباطات، آموزشی و رفاهی نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی که در محدوده منطقه ویژه اقتصادی در امور تولید کالا و خدمات فعالیت دارند.

ت) تهیه بودجه سالانه بر اساس ضوابط، سیاست ها و برنامه های مدون شده از سمت دولت جمهوری اسلامی ایران.

ث) بررسی درخواست ها به‌منظور صدور مجوز برای انجام فعالیت‌های اقتصادی، عمرانی، ساختمانی و فرهنگی و آموزشی و خدماتی و پروانه بهره برداری برای شرکت‌های دولتی و غیردولتی در محدوده منطقه ویژه.

چ) صدور گواهی مبدأ برای کالاهایی که از محدوده منطقه ویژه خارج می شوند.

ح) تعیین مهلت به‌منظور توقف کالاهای وارده به منطقه ویژه بر اساس ضوابط مربوط به توقف کالا در اماکن و محوطه های مناسب در محدوده منطقه ویژه.

خ) نظارت و کنترل بر ثبت سازمان و یا شعب نمایندگی شرکت‌ها صرف نظر از میزان مشارکت سهام داخلی و یا خارجی آنها، ثبت مالکیت های مادی و معنوی، تفکیک اراضی، املاک و مستغلات واقع در منطقه و صدور اسناد مالکیت تفکیکی ذی ربط در محدوده منطقه ویژه با رعایت قوانین جاری کشور.

د) مدیریت مربوط به تفکیک اراضی، املاک و مستغلات منطقه توسط اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه در محدوده منطقه ویژه.

ذ) مدیریت مربوط به نقل‌وانتقال املاک و مستغلات واقع در منطقه، ارائه گواهی پایان کار بین اشخاص حقیقی و حقوقی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه توسط سازمان مسئول در محدوده منطقه ویژه.

ر) صدور گواهی پایان کار، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، به‌منظور انجام فعالیت‌های مهندسی.
نقشه برداری، کنترل فنی و اسنادی تجهیزات و نقشه و نظایر آن برای فعالان اقتصادی در محدوده منطقه ویژه.

ز) اعمال نظارت ها و سیاست های قانونی به‌منظور انجام کلیه حقوق و اختیارات و تکالیف قانونی مربوط به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها و مراتع در امور اراضی و منابع طبیعی که به موجب قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه به سازمان مسئول در محدوده منطقه ویژه محول گردیده است.

ژ) تهیه و تنظیم کتابچه تعرفه هزینه خدمات منطقه در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه با هدف حفظ موقعیت رقابتی و ارائه آن به‌منظور تصویب به دبیرخانه.

س) مدیریت بر فعالیت‌های مربوط به مبادلات بازرگانی منطقه ویژه با خارج کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی به‌منظور ارائه اظهارنامه گمرکی در محدوده منطقه ویژه.

ش) مدیریت بر اعاده عین کالاهای وارد شده از خارج به خارج کشور یا اعاده کالاهای وارد شده از سایر نقاط کشور به داخل کشور در محدوده منطقه ویژه (ترانزیت، ترانشیب، کابوتاژ).

ص) اعمال نظارت¬های قانونی نسبت به فعالیت‌های مؤسسات حمل‌ونقل و صاحبان یا دارندگان وسایل نقلیه هنگام ورود و خروج به منطقه ویژه.

ض) فراهم آوردن شرایط و امکانات حضور بخش خصوصی داخلی و شرکت‌های توانمند خارجی جهت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مرتبط به‌منظور توسعه و پیشرفت اقتصادی در محدوده منطقه ویژه.

ط) فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم جهت احداث واحدهای تولیدی، خدماتی و صنعتی در صنایع بالادست و پایین دست انرژی، شیلات، آبخیزداری و تسهیل امور در راستای اجرا و بهره‌برداری پروژه‌ها در محدوده منطقه ویژه.

ظ) همکاری با دبیرخانه شورای عالی مناطق به‌منظور تحقق اهداف و مأموریت‌های سازمان.

ع) ایجاد زمینه‌های مناسب جهت اعمال و اجرای تسهیلات و معافیت‌های مقرر در قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آئین‌نامه اجرایی آن در مورد سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در محدوده منطقه ویژه.

غ) تعامل و همکاری با دستگاه‌های اجرائی (مؤسسات و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی) در جهت پیشبرد اهداف و مأموریت‌های سازمان در محدوده‌ منطقه ویژه.

ف) ایجاد، ساماندهی و نظارت بر کلیه راه¬های مواصلاتی منطقه ویژه اقتصادی و تعیین ضوابط تردد در آنها بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آئین‌نامه اجرائی مربوط و هماهنگی با گمرک جمهوری اسلامی ایران.

ق) اعمال کلیه حقوق، تکالیف و اختیارات سازمان مسئول منطقه مندرج در قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آیین‌نامه‌های اجرایی آن و کلیه قوانین و مقررات مربوط به آن به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران در محدوده مرتبط با امور منطقه ویژه.

ک) انجام مطالعات، تحقیقات و بررسی‌های فنی، علمی، بازرگانی و اقتصادی.

گ) توسعه فعالیت‌های علمی، آموزشی و فرهنگی در جهت ارتقاء سطح علمی و دانش عمومی کارکنان و افراد شاغل در سازمان منطقه ویژه.

ل) واگذاری اموال سازمان به ادارات و مؤسسات دولتی، وابسته به دولت و شهرداری¬ها، همچنین مؤسسات مذهبی فرهنگی و اجتماعی و خیریه با رعایت قوانین و مقررات و بر اساس تصمیم مجمع عمومی سازمان مسئول منطقه.

م) ارائه خدمات کار و اشتغال و اجرای قوانین تأمین اجتماعی، برابر مصوبات و مقررات مناطق ویژه اقتصادی در محدوده منطقه ویژه.

به اشتراک بگذارید : | | |